Obowiązki realizowane w danym przedsiębiorstwie mogą dotyczyć podróży służbowej. Przełożony zleca pracownikowi konkretne zadania, które ten musi wykonać w trakcie delegacji. Następnie pracodawca musi tę podróż właściwie udokumentować i rozliczyć. Najlepiej zrobić to pomocą doświadczonych ludzi pracujących w Biurze Rachunkowym eBulchalter ze Stargardu.

Wypełnienie druku delegacji

Podstawowym dokumentem do rozliczenia podróży służbowej jest druk delegacji. Należy podać w nim następujące dane:
  • imię i nazwisko oraz stanowisko osoby, która wybiera się w delegację służbową,
  • cel podróży,
  • nazwę docelowego miejsca wyjazdu,
  • liczbę godzin i dni, które pracownik spędza w podróży służbowej,
  • datę i godzinę wyjazdu i powrotu z delegacji,
  • stawkę diet krajowych i/lub zagranicznych przysługujących pracownikowi,
  • nazwę środków lokomocji,
  • sumę poniesionych kosztów.
Dzięki temu dokumentowi pracodawca wraz z pomocą Biura Rachunkowego eBulchalter ze Stargardu będzie mógł bez żadnych problemów rozliczyć podróż służbową swojego pracownika.

Obliczanie diety

Dieta przysługuje za każdą dobę podróży służbowej. Od 8 do 12 godzin pracownikowi przysługuje 50% diety, a powyżej 12 godzin – pełna dieta. W przypadku gdy podróż trwa dłużej niż dobę, pracownik powinien otrzymać pełną dietę. Kolejna rozpoczęta doba jest obliczana według następujących zasad: od 8 godzin pracownikowi przysługuje 50% pełnej diety, a powyżej 8 godzin – pełna dieta. Dieta może być pomniejszona o 25% za śniadanie, 50% – za obiad, 25% – za kolację. Należy pamiętać, że dieta nie przysługuje pracownikowi w tych przypadkach: zapewnienia przez pracodawcę codziennego wyżywienia, oddelegowania pracownika do miejsca stałego lub czasowego pobytu oraz przebywania pracownika w delegacji nie mniej niż 10 dni, a w dniu wolnym wraca do swojego miejsca zamieszkania.

Jak rozliczyć delegację?

Rozliczenie delegacji służbowej nie sprawi żadnych kłopotów, jeśli pracodawca skorzysta z pomocy Biura Rachunkowego eBulchalter ze Stargardu. Dzięki pomocy doświadczonych ludzi będzie wiedział, że jest zobowiązany wypłacić zaliczkę swojemu pracownikowi, jeśli ten o taką poprosi. Ważne jest także to, aby delegację krajową rozliczyć w ciągu dwóch tygodni od dnia jej zakończenia. Do rozliczenia będą potrzebne wszystkie rachunki na towary i usługi, które zakupił pracownik. Są one potwierdzeniem poniesionych kosztów. W przypadku, gdy pracownik nie może przedstawić dowodów w postaci rachunków poniesionych kosztów, wtedy jest zobowiązany do napisania oświadczenia. Musi w nim określić wysokość wydatków i podać powód braku fizycznych dowodów kosztów. Należy pamiętać o tym, że delegowany nie musi przedstawiać rachunków na wydatki objętych ryczałtem oraz o tym, że ta sama zasada dotyczy diet.