Najważniejszym etapem tworzenia instalacji elektrycznej jest jej odpowiednie zaprojektowanie, które warto zlecić specjalistom. Przemyślany projekt instalacji to najprostszy sposób na to, aby była ona nie tylko funkcjonalna, ale także bezpieczna. Dotyczy to zarówno domów jednorodzinnych oraz mieszkań, jak i budynków biurowych. O czym należy pamiętać podczas tworzenia instalacji elektrycznej? 

Oświetlenie i gniazdka

Mówiąc o instalacji elektrycznej, zwykle mamy przed oczami gniazdka oraz oświetlenie. Są to najbardziej podstawowe elementy, których nie może zabraknąć w żadnym współczesnym budynku firmowym. W biurowcach podłącza się przede wszystkim wiele urządzeń, takich jak na przykład komputery lub kserokopiarki. Podczas planowania instalacji elektrycznej trzeba zadbać o to, aby przy stanowisku każdego pracownika znajdowała się odpowiednia ilość gniazdek elektrycznych. W biurze ogromne znaczenie ma również oświetlenie. Powinno być intensywne, ale nie może męczyć oczu. Odpowiednie oświetlenie pomieszczeń biurowych można znaleźć w przepisach prawnych dotyczących Bezpieczeństwa i Higieny Pracy.

 

Podczas planowania instalacji elektrycznej warto skorzystać z pomocy profesjonalnej firmy, która ma nie tylko odpowiednią wiedzę, ale także wieloletnie doświadczenie w branży. Przykładem może być firma El Har, której siedziba znajduje się w Kostrzynie. Przedsiębiorstwo zajmuje się nie tylko wykonaniem kompleksowych projektów instalacji elektrycznej zgodnie z przepisami prawa, ale także doradztwem w tym zakresie, nadzorem oraz wykonaniem. Decydując się na usługi specjalistów można mieć pewność, że instalacja będzie w pełni bezpieczna oraz funkcjonalna.

 

Instalacje dodatkowe

W budynkach biurowych występuje również wiele dodatkowych instalacji elektrycznych, które wymagają stworzenia odpowiedniego okablowania. Wśród najważniejszych można wymienić przede wszystkim:

  •     Internet – w biurze najlepiej sprawdza się połączenie przewodowe, które warto wybrać zamiast zwykłego Wi-Fi.
  •     Klimatyzację – w dzisiejszych czasach jest montowana rutynowo, aby stworzyć odpowiednie warunki pracy.
  •     Alarm – zarówno antywłamaniowy, jak i przeciwpożarowy.
  •     Monitoring – szczególnie w przypadku miejsc, w których znajdują się cenne przedmioty oraz mogą dostać się do nich osoby spoza firmy.

O elementach tych należy pomyśleć już na etapie budowy, gdyż po jej zakończeniu i wykończeniu wnętrza, konieczne będzie ponowne kucie ścian, aby ukryć kable. W przeciwnym razie wykończenie będzie nieestetyczne lub będzie trzeba skorzystać z urządzeń bezprzewodowych, które nie są tak skuteczne i funkcjonalne jak przewodowe. W przypadku nagłej przebudowy instalacji elektrycznej można ukryć kable np. w podwieszanych sufitach lub listwach.