Studenci, bezrobotni czy niezadowoleni pracownicy – wiele osób decyduje się na porzucenie polskiego rynku pracy. Poza krajem mogą liczyć na lepsze warunki płacowe, dogodniejszą lokalizację i większe możliwości rozwoju zawodowego. Zastanawiasz się nad podjęciem zatrudnienia za granicą? Sprawdź, co warto wiedzieć i jak odpowiednio przygotować się do wyjazdu. Przekonaj się, jak szukać zajęcia poza Polską.   

Jak przygotować się do pracy za granicą?

Niemcy, Wielka Brytania, Norwegia czy Holandia należą do najpopularniejszych kierunków emigracji zarobkowej Polaków. Czasami jest to sezonowa praca za granicą w okresie wakacyjnym, a w innych przypadkach zamienia się w stały pobyt wraz ze zmianą miejsca zamieszkania. Bez względu na to, która ze wspomnianych opcji nas interesuje, to podjęcie zatrudnienia w obcym kraju zawsze wiąże się z koniecznością dopełnienia wielu formalności.  

Bardzo często szanse na podjęcie pracy za granicą zależą od tego, jak przygotujemy się do procesu rekrutacji. Kluczową decyzją będzie odpowiedni wybór kraju i miejsca. Od tego zależy poziom wynagrodzeń, szybkość aklimatyzacji czy warunki zatrudnienia. Poza tym musisz właściwie przygotować dokumenty aplikacyjne – dużo lepszym rozwiązaniem jest stworzenie CV, listu motywacyjnego czy referencji w obcym języku niż tłumaczenie polskich wersji.

Czy brak umiejętności lingwistycznych przekreśla podjęcie zatrudnienia poza krajem? Odpowiedź na to pytanie brzmi „nie”. A to wszystko dzięki ofertom pracy za granicą bez języka. Najczęściej ogłoszenia tego typu dotyczą jednak wyłącznie zajęć fizycznych oraz wakacyjnych. Znajomość angielskiego czy niemieckiego jest przepustką do lepszego wynagrodzenia i łatwiejszego życia poza krajem.

zatrudnienie za granicą

Do innych kluczowych kwestii należy znajomość obowiązującego w wybranym kraju prawa – szczególnie przepisów dotyczących legalnej pracy za granicą. Nie zapominaj również o ważnych dokumentach: dowodzie osobistym i paszporcie oraz zapewnieniu sobie ubezpieczenia zdrowotnego. Przed wyjazdem zadbaj również o zakwaterowanie i zabezpiecz się finansowo (pierwszą wypłatę otrzymujemy zazwyczaj po kilku tygodniach).  

Praca poza krajem – gdzie szukać?

Jeśli poszukujesz pierwszej pracy za granicą, to musisz wiedzieć, że możesz tego dokonać z dwóch pozycji: z Polski i dopiero wyjechać do wybranego kraju lub udać się w konkretne miejsce i tam zacząć rozglądać się za ofertami. Oba rozwiązania mają swoje wady i zalety oraz opierają się na różnych metodach.

Jak znaleźć pracę za granicą będąc w Polsce?

Wyjazd z zagwarantowanym zatrudnieniem jest dużo mniej ryzykowną opcją. Sprawdzi się przede wszystkim u osób wykształconych oraz specjalistów i fachowców w swoich dziedzinach. Pozostając w Polsce, możesz wykorzystać:

  • EURES – europejska sieć z ofertami o pracę. Jest to platforma skierowana do pracodawców i osób poszukujących zatrudnienia w krajach Unii Europejskiej. Co warto zaznaczyć, w serwisie umieszcza się wyłącznie zweryfikowane ogłoszenia.
  • Agencje pośrednictwa pracy – podmioty pośredniczące w kojarzeniu kandydatów szukających pracy za granicą oraz zleceniodawców. Najlepsze agencje oferują pomoc w zakresie zakwaterowania, transportu i wypełniania dokumentów.  
  • Agencje pracy tymczasowej – samodzielnie zatrudniają pracowników i podnajmują ich innym firmom poza granicami Polski. Agencje pracy za granicą odpowiadają za rozliczenie zatrudnionych oraz wypłatę wynagrodzenia.
  • Strony internetowe – należą do najskuteczniejszych sposobów poszukiwania pracy za granicą. Przy przeglądaniu ofert ze stron z ogłoszeniami należy jednak zachować wyjątkową ostrożność.
  • Portale społecznościowe – umożliwiają zdobycie wymarzonego zatrudnienia oraz dają możliwość nawiązania pierwszych znajomości poza krajem. W przypadku social mediów również należy spodziewać się pewnych pułapek.  

praca za granicą

Jak znaleźć pracę za granicą będąc na miejscu?  

Podczas pobytu w kraju docelowym zwiększa się nasz wachlarz możliwości. Szczególnie dotyczy to osób poszukujących pracy za granicą bez doświadczenia. Z odpowiednio przygotowanymi dokumentami można skorzystać z następujących możliwości:

  • Urząd Pracy – jako członkowie Unii Europejskiej możemy we wszystkich krajach wspólnoty rejestrować się w odpowiednikach urzędów pracy i w ten sposób poszukiwać zatrudnienia za granicą. Warto pamiętać, że w niektórych państwach istnieją zapisy o maksymalnym czasie poszukiwań.  
  • Lokalne media – portale społecznościowe oraz serwisy ogłoszeniowe są skutecznym narzędziem do poszukiwania pracy na miejscu. Warto wykorzystać również sieć własnych kontaktów.
  • Zatrudnienie bezpośrednie – w tym przypadku wiele rzeczy należy załatwiać samodzielnie. W twojej gestii będzie na przykład organizacja zakwaterowania czy dojazdu na miejsce pracy. Bezpośredni kontakt z pracodawcą za granicą wymaga komunikatywnej znajomości języka. Możesz skorzystać z pomocy polskich konsulatów oraz punktów informacji.  

Według różnych szacunków poszukiwanie najlepszego zatrudnienia za granicą trwa średnio nawet 3 miesiące. Dlatego też należy rozważyć, czy warto zdecydować się na wyjazd z kraju. Ciekawym rozwiązaniem może okazać się również home office z Polski dla zagranicznych firm. Poznaj zalety i wady pracy zdalnej.