Koronawirus powstrzymał niejako wdrożenie poszczególnych zmian w związku z JPK VAT, gdyż miały one zostać wprowadzone już 1 lipca tego roku, ale od 1 października możemy już spodziewać się, że wszelkie związane z tym tematem zmiany będą już obowiązywać. W tym tekście znajdziecie wszelkie najbardziej potrzebne informacje na temat zmian w JPK VAT, w tym także o umieszczaniu kodów GTU na fakturach sprzedaży.

Podstawowe kwestie

Na początek warto będzie sobie wyjaśnić wszelkie najbardziej podstawowe kwestie związane z plikiem JPK VAT, co pozwoli na uporządkowanie poszczególnych informacji. Nowy plik JPK VAT będzie dzielił się na dwie części w postaci części ewidencyjnej oraz deklaracyjnej. Pierwsza z tych części będzie miała za zadanie stanowić rejestr zakupów oraz sprzedaży, natomiast druga z nich stanowi nowość w pliku JPK VAT, gdyż wcześniej była ona elementem składającym się na odrębny formularz deklaracji VAT. Przy tej kwestii warto zwrócić uwagę zwłaszcza na fakt, że tego typu rozwiązanie pozwoli na uniknięcie konieczności odrębnego generowania deklaracji VAT-7 czy VAT-7k. Nie jest to jednak wszystko, co warto wiedzieć w temacie zmian.

Przedsiębiorcy będą musieli liczyć się jeszcze z kilkoma zmianami w związku z JPK VAT. Prawdopodobnie jedną z najważniejszych kwestii, o których trzeba wspomnieć jest fakt, że przedsiębiorcy będą zmuszeni od teraz raportować w pliku JPK kategorie niektórych transakcji zawieranych w konkretnym okresie. Zaznaczyć przy tym trzeba, że obowiązek ten będzie wymuszał na przedsiębiorcach wprowadzenie skomplikowanych procedur wewnętrznych mających na celu spełnienie nowych wymagań. Raportowanie w pliku JPK wspomnianych wyżej elementów będzie problematyczne także z tego względu, że wynikający z tego obowiązek wdrożenia zmian w systemach ERP czy w procesach księgowych będzie wymagał prawdopodobnie kompleksowej analizy ze strony samych przedsiębiorców

Kody GTU

We wstępie do tego wpisu wspomnieliśmy także nieco o kodach GTU, o których to pragniemy się także dodatkowo rozpisać. Jak donoszą eksperci z biura rachunkowego Evolvere, nowy plik JPK wymagać będzie od przedsiębiorców oznaczania grupowań rodzaju dostarczanych towarów i usług. Przy tym, ważne jest to, aby zwracać uwagę na poprawne ustalenie grupowania czy też uwzględnienie różnych źródeł klasyfikacji. Do głównych źródeł klasyfikacji zaliczają się Nomenklatura Scalona, Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług oraz ustawa o podatku akcyzowym. W przypadku kodów GTU przedsiębiorcy będą więc zmuszeni przestrzegać odpowiedniego ich deklarowania, a warto zaznaczyć, że przedsiębiorcy do czynienia będą mieli z aż trzynastoma symbolami GTU odnoszącymi się do przeróżnych rodzajów transakcji.

Po bardziej szczegółowe informacje na ten temat zalecamy zwrócić się do specjalistycznych stron, które znaleźć można w internecie, a także do biur rachunkowych, u których to odpowiedni specjaliści poinformują nas o tym, czego dotyczą poszczególne symbole GTU oraz z jakimi rodzajami transakcji się wiążą. Poruszając temat kodów GTU nie można także pominąć faktu, że dla wielu przedsiębiorców obowiązek dokładnego oznaczania poszczególnych typów transakcji stanowi nie lada zagwozdkę. Z tego względu, Ministerstwo Finansów opublikowało na swojej stronie liczne odpowiedzi na niektóre z niedoprecyzowanych kwestii.

Pozostałe informacje

Zdajemy sobie sprawę, że poszczególne obowiązki wynikające z nowego pliku JPK VAT mogą stanowić dość spory problem dla przedsiębiorców, ale niestety obowiązkowe oznaczenia na tym się nie kończą. Nowy JPK VAT wymagać będzie także odpowiedniego oznaczania rodzaju transakcji oraz dokumentów zakupu i sprzedaży. Do tego, liczyć będzie trzeba się także z dodatkowymi oznaczeniami transakcji. Z innych informacji, liczyć będzie się trzeba także z tym, że podatnik będzie miał 14 dni na korektę ewidencji lub na złożenie wyjaśnień w przypadku zauważonego błędu. Niezbędne dla przedsiębiorców będzie więc przeprowadzenie dogłębnej analizy tematu.