Podpisanie aktu notarialnego kojarzy się przede wszystkim z zakupem lub też sprzedażą nieruchomości. Tymczasem ten dokument podpisuje się również w innych sytuacjach. Jakich? Dowiedz się, kiedy powinieneś odwiedzić kancelarię notarialną i jakie informacje muszą znaleźć się w akcie, który może sporządzić notariusz Milena Krawiec.

Kiedy podpisuje się akt notarialny?

Jak już zostało wspomniane, najczęstszym powodem wizyty w kancelarii notarialnej jest zakup lub sprzedaż nieruchomości – domu, działki, lokalu mieszkalnego czy usługowego. Do specjalisty należy udać się także wtedy, kiedy w grę wchodzi zawarcie umowy darowizny lub dożywocia, czyli takiej, która dotyczy przeniesienia praw do nieruchomości w zamian za utrzymywanie jej obecnego właściciela aż do śmierci. Wielu przedsiębiorców decyduje się na podpisanie aktu notarialnego, gdy w grę wchodzi założenie spółki komandytowej, komandytowo-akcyjnej, z ograniczoną odpowiedzialnością czy też partnerskiej. Taki dokument sporządza się przy okazji podziału spadku, jeśli zalicza się do niego nieruchomość. Wiele osób decyduje się także na notarialne zawarcie umowy przedwstępnej.

Jakie informacje muszą znaleźć się w akcie notarialnym?

Do podstawowych informacji, które muszą znaleźć się w akcie notarialnym, zalicza się datę i miejsce sporządzenia dokumentu, a także imię i nazwisko notariusza oraz adres jego kancelarii. Kluczowe będzie także umieszczenie w nim danych osobowych osób, które się stawiły. Nie można zapomnieć również o okazaniu dokumentów oraz podpisaniu stosownych oświadczeń. Notariusz musi sprawdzić również prawidłowość ponumerowania stron i upewnić się, czy żadnej z nich nie brakuje. W momencie odczytania treści aktu notarialnego, osoby uczestniczące w tym procesie mogą zgłaszać swoje uwagi. Dopiero później przychodzi czas na złożenie podpisu przez wszystkie ze stron.

Aby akt notarialny miał moc prawną, musi zostać sporządzony przez specjalistę. W tym celu można udać się do kancelarii notarialnej Mileny Krawiec. Jej właścicielka zajmuje się również sporządzania aktów poświadczenia dziedziczenia, poświadczeń, protestów weksli i czeków, a także spisywaniem protokołów. Co więcej, w zakresie usług kieleckiej kancelarii notarialnej można znaleźć również przyjęcie na przechowanie pieniędzy, papierów wartościowych, poufnych dokumentów czy danych na nośnikach informatycznych. Notariusz może również złożyć wniosek o wpis w księdze wieczystej. Ze specjalistką można umówić się na indywidualne spotkanie w dogodnym dla klienta terminie. Dzięki temu podpisanie aktu notarialnego będzie wygodnym procesem dla obu stron.