Środki ochrony indywidualnej (ŚOI) to wszystkie akcesoria ochronne, w tym odzież robocza, którą według dyrektywy 89/656 EWB, a także według norm krajowych i standardów BHP muszą posiadać pracownicy w celu ochrony przed zagrożeniami. ŚOI stosowane są zaś do zabezpieczania zarówno przed czynnikami niebezpiecznymi, jak i szkodliwymi. To jakie z nich musi posiadać dany pracownik, wyznacza się podczas oceny ryzyka zawodowego w firmie. Eksperci sprzedający odzież roboczą i wyposażenie BHP z firmy P. H. Centrum Wiesława Barczak, podkreślają również, że środki ochrony indywidualnej muszą gwarantować odpowiednio wysoką jakość. Sklep ze Środy Wielkopolskiej jest w stanie ją zapewnić.

Co wchodzi w skład środków ochrony indywidualnej?

Środki ochrony indywidualnej różnią się od branży, zawodu oraz rodzaju niebezpieczeństw. Sprzedawcy z firmy P. H. Centrum Wiesława Barczak zaznaczają, że w inne muszą wyposażyć swoich pracowników laboratoria i zakłady przemysłowe, a inne przedsiębiorstwa budowlane, elektroinstalatorskie czy te zajmujące się pracami wysokościowymi. ŚOI mają bowiem nie tylko chronić przed ogniem, skaleczeniem czy substancjami szkodliwymi, ale także przed niskimi lub zbyt wysokimi temperaturami, przed deszczem i wilgocią oraz przed hałasami, pyłami i innymi czynnikami uciążliwymi podczas wykonywania pracy.

Najważniejsze oraz najczęściej stosowane środku ochrony indywidualnej, a także te, które są sprzedawane w największym nakładzie przez firmę P. H. Centrum Wiesława Barczak, to:

  • środki ochrony głowy – hełmy, czapki, kominiarki;

  • specjalna odzież ochronna – na brzuch oraz klatkę piersiową np. fartuchy chroniące przed promieniowaniem X, kamizelki ochronne;

  • środki ochrony twarzy i oczu – okulary ochronne, gogle ochronne, przyłbice, maski spawalnicze;

  • środki ochrony słuchu – wkładki przeciwhałasowe, hełmy przeciwhałasowe, nauszniki;

  • środki ochrony układu oddechowego – maski, filtry;

  • środki ochrony stosowane przy pracy na wysokości – amortyzatory, linki podtrzymujące, szelki, pasy bezpieczeństwa;

  • środki ochrony izolujące całe ciało – kombinezony gazoszczelne, kombinezony laboratoryjne, kombinezony wodoodporne i ogniotrwałe.

Kiedy stosuje się środki ochrony indywidualnej?

O tym, kiedy należy zastosować odpowiednie środki ochrony indywidualnej, decyduje zawsze pracodawca po wykonaniu analiz BHP. Najważniejsza jest prawidłowa interpretacja norm prawnych, wytycznych BHP oraz zastosowanie się do wskazań wyników oceny ryzyka zawodowego. Sprzedawcy P. H. Centrum Wiesława Barczak, którzy od lat wyposażają firmy w środki ochrony indywidualnej, zawsze starają się doradzić kupującym tak, by nigdy nie pominęli oni któregoś z ważnych akcesoriów.

sklepach działających w Środzie Wielkopolskiej oraz w Krotoszynie zaopatrują się zatem liczne zakłady przemysłowe, służby mundurowe czy też firmy z branży budowlanej, energetycznej, chemicznej, kosmetycznej, spożywczej, gastronomicznej oraz asenizacyjnej. Prócz standardowej odzieży i akcesoriów od tego dystrybutora kupić można w atrakcyjnych cenach m.in. odzież olejoodporną, kwasoodporną, antyelektrostatyczną. Każdy produkt pochodzi zaś od najlepszych producentów polskich i światowych z sektora BHP.

Na kim ciąży obowiązek finansowania ŚOI?

Środki ochrony indywidualnej muszą być dostarczane pracownikom w pełnym zestawie, a także w kilku kompletach. Uwzględnić należy takie czynniki jak jakość odzieży roboczej i akcesoriów BHP oraz podatność na zabrudzenia. Ekspert do spraw BHP z firmy P. H. Centrum Wiesława Barczak tłumaczy:  

Wszystkie elementy wchodzące w skład środków ochrony indywidualnej ma w obowiązku zapewnić pracownikom pracodawca. To on składa zamówienie i dostarcza m.in. odzież roboczą swojej kadrze. Może również wyznaczyć odpowiednią sumę pieniędzy i przekazać ją pracownikom tak, by oni sami kupili do własnego użytku kaski, kamizelki, rękawice, obuwie, fartuchy czy gogle.

Pracodawcy muszą pamiętać też o tym, że to na nich ciąży obowiązek weryfikowania jakości ŚOI. Brak spełniania wymogów krajowych i europejskich karane jest wysokimi grzywnami, a w przypadku nieszczęśliwych zdarzeń skutkuje brakiem wypłacania odszkodowań przez ubezpieczycieli. Każdy pracownik i pracodawca powinien zatem mocno koncentrować się na kwestiach bezpieczeństwa, w czym zawsze pomaga firma P. H. Centrum Wiesława Barczak.