czas czytania: 2 min materiał partnera

Obsługa kadrowo-płacowa realizowana przez biuro rachunkowe

Obsługa kadrowo-płacowa

Prowadzenie własnej działalności może przynieść wymierne korzyści, jednak wiąże się także z wieloma obowiązkami. Przedsiębiorcy tworząc miejsca pracy, muszą dbać o sprawy kadrowo-płacowe, które bywają skomplikowane i niezrozumiałe. Dobrym rozwiązaniem jest zapewnienie sobie profesjonalnego wsparcia poprzez nawiązanie współpracy z biurem rachunkowym świadczącym kompleksową obsługę w tym zakresie.

Właściwie prowadzone sprawy kadrowe

Wraz z zatrudnieniem każdego nowego pracownika konieczne jest sporządzenie wiążącej dla obu stron umowy. To właśnie od jej skonstruowania zależy, jakie będą warunki współpracy. Z tego względu warto umowę przeanalizować z profesjonalistami z dobrego biura rachunkowego, którzy w ramach obsługi kadrowo-płacowej będą w stanie pomóc w przygotowaniu niezbędnej dokumentacji. Dotyczy to również akt osobowych – te muszą być prowadzone zarówno przez cały okres pracy zatrudnionej osoby, jak i przed jej rozpoczęciem oraz po zakończeniu.

Czynność ta jest dość czasochłonna, dlatego jej realizacja przez księgowych daje dużo komfortu przedsiębiorcy. Dotyczy to także innych spraw kadrowych, w tym np. kontrolowania ważności badań lekarskich zatrudnionych pracowników czy szkoleń BHP. Kompleksową obsługę w tym zakresie zapewnia biuro rachunkowe Accounting4you, a profesjonalne wsparcie obejmuje również wystawianie wszelkiego rodzaju zaświadczeń czy świadectw pracy. To jednak nie koniec czynności realizowanych przez księgowych w ramach obsługi kadrowo-płacowej. Czym jeszcze zajmą się specjaliści?

Wynagrodzenie zawsze w terminie

Podstawą udanej współpracy jest wypłata wynagrodzenia pracownikowi w należytej wysokości za wywiązanie się przez niego z obowiązków i właściwe wykonanie zleconych zadań. Sporządzenie listy płac oraz terminowe przelewy to kolejny już składnik obsługi kadrowo-płacowej prowadzonej przez dobre biura rachunkowe. Księgowi są w stanie zająć się również prowadzeniem kartotek urlopowych czy zasiłkowych, a do ich obowiązków w ramach współpracy z firmą należy też sporządzanie deklaracji na rzecz urzędu skarbowego.

Do najważniejszych deklaracji zaliczają się PIT-11, PIT-4R, PIT-8AR, których przygotowanie bywa bardzo skomplikowane, dlatego także i tę czynność warto zlecić księgowym. Ważnym elementem obsługi kadrowo-płacowej są niewątpliwie imienne raporty, które tworzone są co miesiąc i co rok. Muszą być one przygotowane w sposób dokładny, co zagwarantuje wyłącznie profesjonalny księgowy ze sprawdzonego biura rachunkowego. Prowadzenie własnej działalności i zatrudnianie pracowników nie musi być zatem bardzo problematyczne – wystarczy postawić na profesjonalne wsparcie ze strony biura rachunkowego, które wykonuje obsługę kadrowo-płacową.