Każdy z nas nie raz napotkał na swoje drodze osobę ubraną w odblaskową kamizelkę. Najczęściej są to operatorzy maszyn pracujący przy budowie dróg, służby ratownicze, a także inne osoby, których praca w jakimś stopniu jest niebezpieczna i wymaga odpowiedniego ubioru. Te odblaskowe ubrania to nic innego jak odzież ostrzegawcza. Jakie jest jej zastosowanie? Kto powinien ją nosić? I jakie jej rodzaje znajdziemy w sklepach BHP? Zapraszamy do lektury!

Co o odzieży ostrzegawczej mówią przepisy?

Według obowiązujących przepisów z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy odzież ostrzegawcza powinna być noszona przez pracowników przebywających niebezpiecznych strefach pracy lub w miejscu intensywnego ruchu pojazdów. Ma ona na celu powiadomić o obecności pieszych w danym miejscu. Według polskiego prawa odzież ostrzegawcza (odblaskowa) jest tak zwanym środkiem ochrony indywidualnej i powinna zostać zapewniona przez pracodawcę, w sposób nieodpłatny. Szczegółowe informacje na ten temat znajdziemy w art. 2376 kodeksu pracy.

Przypadku odzieży odblaskowej ważne jest także, by spełniała ona odpowiednie normy. O wyjaśnienie tego zagadnienia poprosiliśmy eksperta od sprzedaży odzieży BHP z firmy PPHU DAWPOLOdzież ostrzegawcza powinna spełniać wymagania zawarte w dyrektywie 89/686/EWG. Ale najważniejsze by spełniała wymagania normy PN-EN 471, która określa jakie właściwości powinna mieć odzież, by mogła zostać zakwalifikowana do grupy odzieży ostrzegawczej. Ubrania spełniające tę normę oraz normę EN-PN 469 (mówiącą o trudnopalności materiału odblaskowego) znajdą Państwo w ofercie naszego sklepu.

Podział odzieży ostrzegawczej

Głównym podział opiera się na poziomie ochrony. Według niego możemy wydzielić 3 klasy odzieży ostrzegawczej;

·         klasa I – odzież tej klasy zapewnia najniższy poziom ochrony wymagany dla osób pracujących na drogach prywatnych,

·         klasa II – odzież tej klasy zapewnia pośrednią ochronę, wymaganą dla osób pracujących w pobliżu dróg oraz dla kierowców samochodów ciężarowych,

·         klasa III – odzież tej klasy zapewnia najwyższą ochronę wymaganą dla osób pracujących w pobliżu lub na autostradach, na drogach dwupasmowych i na lotniskach.

Dodatkowo wyznacznikiem każdej z klas jest wielkość minimalnej powierzchni materiału tła i materiału odblaskowego. Według tego kryterium w klasie I podstawowy materiał fluorescencyjny powinien stanowić 14% całości tak jak i materiał odblaskowy. W klasie II podstawa fluorescencyjna powinna wynosić 50%, a materiał odblaskowy 13% całości. Natomiast w najwyższej klasie odzieży ostrzegawczej, podstawowy materiał fluorescencyjny musi stanowić, aż 80% całości produktu, pozostałe 20% to materiały odblaskowe.

Warto wspomnieć, że materiał tła musi zajmować taką samą powierzchnię zarówno z przodu, jak i z tyłu. Natomiast odblaski powinny mieć minimum 50 mm szerokości.

Co należy do odzieży ostrzegawczej

Wiemy już jakie normy powinna spełniać odzież ostrzegawcza oraz na jakie klasy ją dzielimy. Teraz warto byłoby dowiedzieć się, w jakiej postaci najczęściej występuje. W sklepach BHP spotkamy:

·         kamizelki ostrzegawcze,

·         kombinezony,

·         bluzy,

·         spodnie,

·         ogrodniczki,

·         kurtki,

·         pasy odblaskowe,

·         czapki zimowe,

·         czapki z daszkiem,

·         rękawice i skarpety.

Jak zadbać o ubrania ostrzegawcze?

Musimy pamiętać, by używana przez nas ochronna odzież ostrzegawcza służyła nam przez wiele lat, musimy o nią odpowiednio dbać. Dlaczego to takie ważne? Nieregularnie konserwowana odzież odblaskowa może stracić swoje właściwości ostrzegawcze, a co za tym idzie narazić nas na niebezpieczeństwo. Dlatego podczas czyszczenia tego typu ubrań należy zawsze korzystać z detergentów przeznaczonych do tego typu odzieży oraz dokładnie stosować się do instrukcji i zaleceń podanych nam przez producenta. Tylko tak utrzymamy wszystkie właściwości ochronne naszych ubrań.

Postaw na jakość

Obecnie na rynku znajduje się wiele firm produkujących odzież BHP, w tym odzież ostrzegawczą. Jak wśród tak licznych produktów znaleźć te, które posłużą nam na lata? Najlepiej zgłosić się do sprzedawców z wieloletnim doświadczeniem i szeroką wiedzą branżową, takich jak pracownicy firmy PPHU DAWPOL. Odpowiednio dobrana odzież oraz akcesoria BHP nie tylko posłużą nam na lata, ale przede wszystkim uchronią nas przed zagrożeniami czekającymi na nas w pracy. – Oferowane przez nas produkty z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy spełniają wszelkie wymagane normy, a jakoś materiałów, z których są produkowane, jest zawsze wysoka. Zawsze zapewniamy profesjonalne doradztwo, gdyż chcemy, aby każdy klient znalazł w naszej ofercie to, czego szuka. – zapewnia właściciel firmy PPHU DAWPOL.