czas czytania: 14 min materiał partnera

Optymalizacja podatkowa – jej obszary i metody

biuro rachunkowe

Optymalizacja podatkowa to działania, które mają na celu zminimalizowanie zobowiązań podatkowych, które są wymagane przez prawo. Są to czynności związane z podatkiem VAT, CIT, PIT. Optymalizacja potocznie jest nazywana unikaniem opodatkowania, ale mimo tej dość kontrowersyjnej nazwy, jest w pełni legalna i znajduje się w ofercie wielu biur rachunkowych, takich jak biuro prowadzone przez panią Barbarę Jarosz.

Jakich obszarów dotyczy optymalizacja podatkowa?

Optymalizacja podatkowa ma na celu takie zmniejszenie zobowiązań podatkowych, by były one najbardziej korzystne dla przedsiębiorcy. By tak się stało, księgowy powinien przeprowadzić analizę kosztów i przychodów pod kątem podatków. Przedsiębiorca może wykorzystać narzędzia do zmniejszenia obciążeń podatkowych tylko wtedy, gdy są one w pełni legalne. Narzędziami tymi są zwolnienia, odliczenia, różnego rodzaju ulgi czy transakcje restrukturyzacyjne. Dzięki nim optymalizacja podatkowa może obejmować przede wszystkim długoterminowe planowanie podatkowe, które eliminuje ryzyko pojawienia się wyższych podatków i ma przyczynić się do stabilizacji finansowej przedsiębiorstwa, jednocześnie mając wpływ na jego zdolność kredytową. Dzięki optymalizacji następują oszczędności podatkowe, które mimo, że prowadzą do obniżenia podatków, z punktu widzenia urzędów skarbowych wykazują neutralność.

Metody optymalizacji podatkowej

Istnieją dwie metody optymalizacji podatkowej. Pierwsza z nich to optymalizacja oparta o planowanie podatkowe. Mówi ona, iż można przenieść lub założyć firmę za granicą, w kraju, gdzie obowiązują niższe wymagania podatkowe, ale można też utworzyć holding zagraniczny (podmioty gospodarcze niezależne od siebie prawnie i organizacyjnie, jednak finansowo podlegające dominującemu podmiotowi). Dzięki dobrej organizacji holdingu można płacić o wiele niższe podatki. Podobna do holdingu, ale bardziej rozbudowana i skomplikowana, jest międzynarodowa struktura biznesowa. Drugą metodą optymalizacji jest optymalizacja w oparciu o polskie prawo. Jest dość trudna do przeprowadzenia ze względu na dużą ilość przepisów podatkowych, których zła interpretacja może kosztować podatnika zapłacenie wysokiej kary pieniężnej. Optymalizacja ta precyzyjnie analizuje przepisy prawa pod kątem podatków, co w rezultacie powoduje zmniejszenie wysokich opłat podatkowych. Dzięki współpracy z biurem księgowym, które zajmuje się tym rodzajem optymalizacji można zmniejszyć ryzyko powstania błędów. Dobrze, gdy księgowy, jak pani Barbara Jarosz z miejscowości Czerwonak, zajmuje się przy tym równocześnie sporządzaniem opinii prawno-podatkowych, interpretacją oraz wyjaśnianiem w zakresie obowiązujących przepisów prawa podatkowego.

Współpracując z księgowym w zakresie optymalizacji podatkowej, warto skorzystać z jego usług dotyczących prowadzenia kompleksowej księgowości obejmującej prowadzenie ksiąg rachunkowych, książki przychodów i rozchodów i ksiąg handlowych, sporządzania bilansów czy obsługi kadrowo-płacowej. Współpracując ze sprawdzonym biurem rachunkowym masz pewność, ze finanse twojej firmy są w dobrych rękach.