Prowadzenie działalności gospodarczej czy też utrzymywanie jakichkolwiek kontaktów zawodowych wymagają od nas budowania wizerunku. Na ten składają się przede wszystkim nasze kompetencje oraz profesjonalne podejście. Wiążą się one nie tylko z naszym zachowaniem, ale też narzędziami, jakimi się posługujemy. Do podstawowych należą pieczątki oraz wizytówki.

Kto powinien mieć pieczątkę?

Pieczątki najczęściej kojarzone są z różnego rodzaju dokumentami urzędowymi czy też firmowymi. Zawiera podstawowe dane takie jak nazwa podmiotu, jego adres, numer telefonu czy numer NIP. Pełnią one funkcję swego rodzaju wizytówek, które możemy nanosić na dokumenty i inne materiały. Często umieszczany jest na niej również adres strony internetowej, jeśli taka istnieje. Jej podstawowym zastosowaniem jest sygnatura firmowa, ale to nie wszystko. Pieczątka może być wykorzystywana między innymi do:

  • klasyfikacji i porządkowania dokumentów;
  • obsługi klientów w programach lojalnościowych;
  • znakowania produktów lub materiałów promocyjnych.

Pieczątka to nie tylko przydatne narzędzie, które usprawnia prace firmy, ale również wyraz profesjonalizmu. Posługują się nią nie tylko duże przedsiębiorstwa, ale również jednoosobowe firmy. Spotykamy się z nimi w urzędach, gabinetach lekarskich, studiach projektowych oraz wielu innych miejscach. Pieczątki są przydatne praktycznie wszędzie, a do tego stosunkowo niedrogie. Jeśli zatem chcemy zaprowadzić ład w dokumentacji lub znakować własnym logo materiały promocyjne, powinniśmy zastanowić się nad stworzeniem własnej pieczątki.

Stosowane rodzaje pieczątek

Pieczątki w formie stempla na kołku drewnianym stosowane są od dawna. Z takimi spotkać możemy się między innymi na poczcie. Obecnie jednak najpopularniejsze są pieczątki automatyczne, które, jak podaje firma Vicop w Bydgoszczy, mogą być wykonane już w godzinę. Automaty stemplarskie samotuszujące są wygodne i gwarantują wysoką jakość odbicia nawet przy częstym używaniu. Do zabierania w podróż natomiast przeznaczone są pieczątki kieszonkowe, a to przez ich mniejszy rozmiar oraz wagę. Najczęściej spotkać możemy automaty plastikowe, natomiast automaty metalowe cechuje się większymi gabarytami oraz wyższą ceną. Znajdują zastosowanie wszędzie tam, gdzie są często wykorzystywane – w rachunkowości czy hotelowej recepcji.

Szczególnym rodzajem stempli są datowniki i numeratory. Jak wskazuje nazwa, służą one do umieszczania na dokumentach, materiałach promocyjnych i produktach dat oraz numerów. Mogą być wykorzystywane na przykład do oznaczania partii lub identyfikacji pracownika.