Cynkowanie jest to proces, który ma na celu pokrycie powierzchni stalowych cienką powłoką cynku, którego zadaniem jest ochrona danego elementu przed rdzą. Wyróżnić można dwa sposoby, w jakie ocynkowanie można przeprowadzić. Pierwszy sposób jest to ocynkowanie galwaniczne. Drugi nazywa się cynkowaniem ogniowym. Różnice w przebiegu procesów technologicznych cynkowania, wiążą się z różnymi ich właściwościami.

Cynkowanie galwaniczne

Sposób ten przede wszystkim charakteryzuje zastosowanie procesu elektrolizy, czyli napięcia elektrycznego. Cały proces cynkowania zacząć należy od dokładnego odtłuszczenia elementu, który ma być mu poddany. W dalszej części procesu następuje proces tak zwanego trawienia, który polega na moczeniu materiałów w kwasach o niskim pH. Dzięki temu dochodzi do usunięcia korozji z elementu, który właśnie teraz można poddać cynkowaniu. Cynkowanie tego typu może zostać wykonane na czarno. Wykorzystywane jest to głównie w przypadku elementów przęseł ogrodzeniowych, czy wyposażenia wnętrz. Cynkowanie galwaniczne charakteryzuje się gładką, jednolitą i cienką powłoką cynkową. Wiąże się to z mniejszą trwałością, a zatem mniejszą ochroną elementów, niż jest to w przypadku cynkowania ogniowego. Sposób ten jest dedykowany elementom, które mają być dodatkowo malowane. Cienka warstwa cynku nie tworzy nierówności, zgrubienia, czy fałdy. Właśnie dzięki temu jest to doskonały sposób cynkowania, jeśli zamierza się jeszcze, dodatkowo pomalować dany element. Elementy cynkowane w ten sposób wykorzystywane są głównie w motoryzacji, budownictwie, elektronice, lotnictwie itp. Usługi tego typu oferuje między innymi firma Madar, z miejscowości Radlin. Zajmuje się ona także chromowaniem elementów, niklowaniem, a także ich szlifowaniem i polerowaniem.

Cynkowanie ogniowe

Cynkowanie ogniowe polega na nakładaniu cynku na stal, metodą zanurzeniową. W pierwszej kolejności jednak element poddawany cynkowaniu, musi być oczyszczony ze wszelkich zanieczyszczeń, takich jak tłuszcz, a także rdza, czy zendra. Tak oczyszczony element trzeba oczywiście osuszyć. Następnym krokiem jest zanurzenie go w płynnym cynku, który topi się w temperaturze 419 stopni Celsjusza. Temperatura samej kąpieli natomiast wynosi od 440 do 460 stopni Celsjusza. Jest to temperatura wymagana, dla swobodnego i szybkiego wejścia w reakcję żelaza i cynku. Technika ta znacznie lepiej chroni elementy, niż te, cynkowane galwanicznie, jest także wysoce odporne na różnego rodzaju tarcie, uderzenia, czy inne uszkodzenia mechaniczne.