Blog Panoramy Firm

Pozyskaj pracownika ze wschodu – inwestycja w specjalistów!

2019-05-09
pracownicy ze wschodu

Milionom Polaków za granicą zaufali przedsiębiorcy z różnych branż, doceniając zaangażowanie naszych rodaków, a także wysokie kompetencje. Dzisiaj to nasz kraj staje się oazą dobrej pracy dla tysięcy obywateli krajów, nienależących do Unii Europejskiej. Mowa między innymi o osobach z Ukrainy, które poszukują u nas nowego życia i godnej pracy. Dzisiaj pracownicy ze wschodu, okazują się nie tylko bardzo wydajni, ale często posiadają szerokie wyspecjalizowanie w danej dziedzinie. Najlepszych specjalistów znaleźć można  dzisiaj w agencjach pracy.

Pracownicy do zakładów pracy i do branży budowlanej

W Polsce z roku na rok spada liczba zainteresowanych Polaków pracą na produkcji w różnych branżach, czy też wykonywaniem zawodu dekarza, budowlańca, czy specjalisty od remontowania mieszkań. Na szczęście niedobory ilości pracowników, mogą dzisiaj być skutecznie wyrównywane poprzez zatrudnianie do swoich firm osób z Ukrainy. Jest to bardzo opłacalna inwestycja zwłaszcza, że wielokrotnie pracownicy ze wschodu posiadają szerokie kompetencje związane np. ze spawaniem, obsługą maszyn CNC, czy też z pracami budowlanymi. Wiele przedsiębiorstw poszukuje również pracowników – również kobiet – do stanowisk związanych z przetwarzaniem produktów spożywczych, w tym mięsnych, do ekip sprzątających, czy też do szwalni.

Zalety zatrudniania pracowników z Ukrainy

Z perspektywy przedsiębiorcy, zatrudnianie pracowników z Ukrainy jest bardzo korzystne z wielu względów. Przede wszystkim rzadko występuje poważna bariera językowa i kulturowa, a osoby ze wschodu, szybko adaptują się do nowych warunków. Istotne jest też to, że według przepisów prawa imigracyjnego, osoby z Ukrainy nie muszą uzyskiwać pozwoleń na zatrudnienie w Polsce, czy też na przeprowadzanie tzw. testu rynku pracy. Uproszczona procedura jest zatem możliwością zatrudnienia przez przedsiębiorców specjalistów, którzy chętnie godzą się na elastyczne warunki pracy, a także niższe wynagrodzenie, niż polscy pracownicy. Nie tylko jednak kwestie finansowe są ważne. Według różnych badań rynkowych, można stwierdzić, że osoby z Ukrainy wyróżniają się silną motywacją, oraz chęcią podwyższania swoich kompetencji. Są to zatem pracownicy przede wszystkim wydajni i solidni.

Gdzie poszukiwać pracowników ze wschodu?

Dzisiaj korzystną opcją dla przedsiębiorstw jest nie tylko zatrudnianie na stałe pracowników ze wschodu, ale także ich „wypożyczanie” od agencji pracy – zapewnianie umów o pracę tymczasową. Jest to korzystne np. w przypadku gorących okresów produkcyjnych, w których każda para rąk do pracy jest na wagę złota. W poszukiwaniu dobrych pracowników, z potwierdzonymi kwalifikacjami, a nawet po przejściu testów psychologicznych, pomaga Agencja Pośrednictwa Pracy I.V.M. Daum Sp. z o.o. Sp.k. Nie tylko obsługuje ona klientów biznesowych, ale także indywidualnych – np. rodziców poszukujących opiekunek dla swoich pociech!

Opracowanie artykułu:

I.V.M. Daum Sp. z o.o. Sp.k.

ul. Lecha i Marii Kaczyńskich 14, 97-400 Bełchatów łódzkie
e-mail