Rodzaje i cechy kas fiskalnych

Materiał partnera
2019-06-07

Świadcząc różnego rodzaju usługi bądź prowadząc działalność gospodarczą albo firmę zajmującą się sprzedażą towarów, będziesz potrzebować kasy fiskalnej. Warto przed zakupem zrobić rekonesans i porównać oferty kilku sklepów. Dobrze też dowiedzieć się, jaki rodzaj kasy będzie najlepszy dla profilu twojej działalności. Najlepiej wybrać firmę, jak Hunter Komputery, która jednocześnie zajmuje się sprzedażą kas fiskalnych, ich legalizacją, serwisem i sprzedażą oraz wdrożeniem oprogramowań, gdyż często kasy fiskalne są zintegrowane z komputerami.

Kto powinien mieć kasę fiskalną?

Prawo mówi, iż kasa fiskalna powinna być w posiadaniu każdego podatnika, sprzedającego swoje towary osobom nie prowadzącym działalności gospodarczej i rolnikom ryczałtowanym, jeśli jego obroty w roku poprzednim przekroczyły 20 000 złotych. Bez względu na osiągane wyniki finansowe, kasy fiskalne powinny mieć biura rachunkowe, warsztaty samochodowe, prawnicy, lekarze, czy fryzjerzy.

Rodzaje kas fiskalnych

Istnieją dwa podstawowe rodzaje kas fiskalnych, ERC i POS, które można jeszcze dodatkowo podzielić na kilka rodzajów. Jest to związane z ich funkcjonalnością i Specyfiką wykonywanej działalności.

Kasy ERC (Electronic Cash Register) – to proste urządzenia, które w swojej pamięci mają tylko aplikacje zainstalowane przez producenta. Można je podłączyć do wielu urządzeń peryferyjnych, jak np. komputer. Nie jest jednak możliwe sterowanie kasą za pomocą podłączonego urządzenia. Wśród tego typu kas wyróżnia się kasy jednostanowiskowe (do kiosków, punktów gastronomicznych czy niedużych sklepów, można do nich podłączyć wagę, skaner i komputer), kasy systemowe (mają zastosowanie w dużych sklepach, marketach i supermarketach, można je skomunikować z wieloma urządzeniami: skanerami, wagami, komputerami, obsługują karty rabatowe, lojalnościowe czy doładowania telefonów, są przystosowane do pracy z programem magazynowym) oraz kasy przenośne (świetnie sprawdzają się w działalności obwoźnej, lekkie i niewielkie, posiadające w zestawie akumulator i ładowarkę samochodową, można do nich podłączyć wagę).

Kasy POS (Electronic Point Of Sale) – są urządzeniami zaawansowanymi, które posiadają w wyposażeniu monitor, komputer, drukarkę fiskalną, klawiaturę, a także inne urządzenia peryferyjne, jak np. wagę, terminal płatniczy czy czytnik kodów. Kasy te są sterowane komputerowo. Stosuje się je w super i hipermarketach.

Właściwości kas fiskalnych

Gdy kupujesz kasę fiskalną zwróć uwagę na jej cechy. Istotna jest szybkość druku: chodzi o to jak szybko kasa drukuje paragon (od 10 do 40 linii na sekundę). Rozmiar rolek należy dobrać do konkretnego modelu kasy. Wyróżniamy rolki termiczne, które stosuje się w obecnie oferowanych kasach, jak też, offsetowe oraz chemiczne, stosowane w urządzeniach igłowych. Pamiętaj, że długość rolki podawana jest w metrach, a szerokość w milimetrach. Niezwykle ważna jest ilość pozycji,, czyli baza towarowa, jaką można zapisać w pamięci kasy. W zależności od rodzaju kasy można zapisać od 3tys. do nieograniczonej ilości, w przypadku kas POS. Trzeba też wziąć pod uwagę nazwę towaru. Najlepiej wybrać taką kasę, w pamięci której można zapisywać dłuższe nazwy. Jest to bardzo ważne, gdyż według wytycznych Ministerstwa Finansów nazwy towarów muszą być dokładnie określone.

Kasy fiskalne, jak też wszystkie inne urządzenia, jak drukarki fiskalne, monitory dotykowe POS, wagi pomostowe, wagi etykietujące, ale też odpowiednie oprogramowania dla firm oraz sklepów i hurtowni czy też oprogramowania komputerowe dla gastronomii i hoteli, w swojej ofercieposiada firma Hunter Komputery. Asortyment obejmuje również szuflady kasowe, sprawdzarki cen, kolektory danych oraz drukarki etykiet. Profesjonalni pracownicy doradzą i dobiorą odpowiedni sprzęt dostosowany do konkretnego profilu działalności. Zajmą się wdrożeniem oprogramowania oraz systemów informatycznych oraz serwisem wag i kas fiskalnych. Dodatkowo firma organizuje kursy na kasy fiskalne oraz zajmuje się fiskalizacją kas.


Opracowanie artykułu:

Hunter Komputery Artur Kopeć

Popiełuszki 17 A/68, 01-595 Warszawa Żoliborz, mazowieckie
e-mail
www