Właściwa ochrona ciała podczas wykonywania pracy jest jednym z najważniejszych zagadnień, przed którym musi stanąć każdy właściciel firmy. Warto również, aby o ubiór ochronny domagali się sami pracownicy. Nie od dziś wiadomo, że różne zawody, wymagają indywidualnego podejścia do ochrony. Doskonale sprawdza się w tym przypadku specjalistyczna odzież BHP. Co warto o niej wiedzieć?

Ochrona głowy i oczu

Zdecydowanie najważniejsza jest ochrona części ciała, których uszkodzenie może bezpośrednio wiązać się z poważnym uszczerbkiem na zdrowiu lub nawet śmiercią. O czym konkretnie mowa? Do najpoważniejszych zagrożeń na placu budowy należy zaliczyć przede wszystkim urazy głowy. Jak ją ochronić? Przede wszystkim zawsze należy korzystać z kasków, które w zdecydowanej większości przypadków wykonane są zarówno z lekkich, jak i bardzo wytrzymałych tworzyw syntetycznych. Dla jak największej wygody warto również zadbać o to, aby kask dopasowany był pod względem wymiarowym. Zbyt duży lub zbyt mały może po prostu nie spełnić swojej funkcji. Niezwykle istotna jest również ochrona najważniejszego dla ludzi zmysłu, czyli wzroku.

Szczególnie narażeni są w tym przypadku spawacze oraz pracownicy, zajmujący się cięciem metali. Doskonale sprawdzą się tutaj okulary ochronne, których użycie, de facto eliminuje wszelkie ryzyko uszkodzenia oczu. Odzież BHP nie jest oczywiście dostępna w każdym sklepie. Aby stać się jej posiadaczem, trzeba odwiedzić specjalistyczne hurtownie. Zdecydowanie zalicza się do nich firma SAP, która dzięki swojemu doświadczeniu wyrobiła sobie opinię jednej z najlepszych w regionie. O ochronie, jakich jeszcze części ciała należy pamiętać?

Obuwie robocze i ochraniacze

Z praktycznego punktu widzenia bardzo ważne jest wyposażenie pracowników w odpowiednie obuwie. Czym różni się od standardowego? Różnic jest wiele i wynikają one przede wszystkim ze specyficznego środowiska pracy. Obuwie robocze charakteryzuje się wzmocnioną podeszwą, która uniemożliwia przebicie stopy przez ostre przedmioty takie jak wkręty, śruby, czy gwoździe, których na placu budowy przecież nie brakuje. Obuwie specjalistyczne często jest również wzmacniane metalowymi wstawkami. Ich zadaniem jest ochrona stopy przed ewentualnym zmiażdżeniem.

Aby sprostać oczekiwaniom swoich klientów, najlepsze sklepy, zajmujące się sprzedażą artykułów BHP, zapewniają również łatwy dostęp do nakolanników oraz nałokietników, bardzo cenionych przez pracowników, wykonujących swoje prace w pozycji wymuszonej. Ochraniacze skutecznie chronią zarówno przed otarciami, jak i stłuczeniami.