Założenie prostej strony internetowej nie jest skomplikowane. Służą do tego programy typu CMS. Pozwalają one bez znajomości języka HTML, stworzyć witrynę zawierającą podstawowe treści. Na rynku dostępna jest cała masa CMS-ów. W tym artykule podpowiadamy, jak wybrać najlepszy. 

Co to jest system CMS? 

CMS to skrót od Content Managment System, co na polski tłumaczy się jako „system zarządzania treścią” lub po prostu „kreator stron internetowych”. CMS-y (bo jest ich wiele) służą do budowania i aktualizowania stron internetowych, czyli dodawania artykułów, zdjęć i innych treści. Co istotne, oprogramowanie CMS jest na tyle przyjazne, że do obsługi niewymagana jest znajomość programowania. Wszystko (w większości przypadków) odbywa się na poziomie intuicyjnego menu. 

Zapewne dlatego wśród zalet systemów zarządzania treścią wymienia się przede wszystkim łatwość obsługi. Jest ona na tyle prosta, że osoba średnio obeznana z działaniem komputera powinna po krótkim czasie nieźle radzić sobie podczas kreowania własnej witryny WWW. 

Z jednej strony CMS-y dają możliwość samodzielnego tworzenia strony internetowej, z drugiej mają ograniczenia, które w przypadku tradycyjnej budowy witryny nie występują. Dlatego, jeśli zamierzasz stworzyć ponadprzeciętny i oryginalny projekt, powinieneś raczej pomyśleć o skorzystaniu z usług agencji marketingowej zajmującej się tworzeniem stron internetowych. Wówczas możesz liczyć na efekt zgodny z Twoimi oczekiwaniami. 

CMS zamknięty i CMS otwarty. O co chodzi? 

Wśród naprawdę wielu możliwości i nazw znajdują się CMS-y dedykowane firmom lub osobom prywatnym. Jednak podstawowy podział przebiega gdzie indziej. 

CMS-y dzieli się przede wszystkim na dwa rodzaje: CMS-y z zamkniętym kodem źródłowym i CMS-y z otwartym kodem źródłowym. Obie opcje mają swoje plusy i minusy. 

CMS z zamkniętym kodem źródłowym to taki, w którym:

  • kod źródłowy jest dostępny wyłącznie dla użytkowników,
  • wyróżnia się wysokim stopniem bezpieczeństwa (odporny na ataki hakerów), 
  • nie tworzy się wielu modyfikacji i nie udostępnia wielu dodatków. 

Wspomniane ograniczenia związane są z ograniczoną dostępnością do kodu, przez co wykrywanie błędów i ich naprawianie przebiega mniej sprawnie niż w przypadku CMS-ów z otwartym kodem źródłowym (Open Source), które:

  • są popularniejsze, 
  • posiadają wielu użytkowników, dzięki czemu szybko się rozwijają (dodatkowe wtyczki, szablony itd.), 
  • szybko naprawiają powstające błędy,
  • są mniej bezpieczne (podatne na ataki hakerów). 

Jak widać, jeśli postawimy na rozwój, musimy liczyć się z mniejszym bezpieczeństwem, z kolei większe bezpieczeństwo ogranicza rozwój. Mimo wad kreatorów stron WWW z otwartym kodem większość użytkowników decyduje się właśnie na nie

Istnieje jeszcze jeden najmniej popularny rodzaj systemów zarządzania treścią, czyli tzw. CMS-y hostingowe. W tym przypadku użytkownik nie może liczyć na zbyt wiele, ponieważ nawet on nie ma dostępu do kodu źródłowego. W związku z tym rzadko trafiają się tu spektakularne aktualizacje. Za to plusem jest darmowy hosting, lecz w zamian musimy pogodzić się z obecnością reklam.


Zbudujemy Ci stronę, która sprzedaje. Sprawdź jak>>


3 najpopularniejsze systemy CMS. Który z nich wybrać? 

Jak wspomnieliśmy, wybór systemu CMS nie jest prosty, bo na rynku istnieje naprawdę wiele propozycji. Zakładając, że najlepsze rozwiązania to te sprawdzone przez największą liczbę użytkowników, przyjrzymy się trzem najpopularniejszym kreatorom stron WWW.

WordPress

Ewidentnie najpopularniejszy i sztandarowy produkt typu CMS Open Source. Wyróżnia się łatwością obsługi, bogactwem dodatków i całkiem sprawnym wsparciem w zakresie SEO. Pracują na nim firmy i osoby prywatne. To taki Windows wśród systemów zarządzania treścią.

Drupal 

Jeden z bardziej rozbudowanych i nowoczesnych systemów. Ze względu na szeroki zakres możliwości przeznaczony dla nieco bardziej wprawionych w tworzeniu stron. Jednak jeśli zaczniesz swoją przygodę od niego, na pewno nie pożałujesz, bo Drupal daje naprawdę sporo ciekawych możliwości. 

Joomla!

Podobnie jak wyżej wymieniony wyróżnia się złożonością i bogactwem. Do systemu Joomla! można zainstalować wiele dodatków. Mniej wprawieni w bojach mogą nieco kręcić nosem z powodu zbyt skomplikowanej obsługi. 

Oczywiście, nie wymieniliśmy tu wszystkich możliwości. Do listy często wybieranych CMS-ów warto dopisać: PrestaShop, Google Web Sites Creator czy OpenText. 

To, który system wybierzesz, zależy od Twoich umiejętności i potrzeb. Jeśli planujesz stworzyć prostą stronę, bez wielu urozmaiceń, postaw na nieskomplikowany CMS, który szybko opanujesz. Z kolei, jeśli jesteś profesjonalistą, Twój zakres możliwości znacznie się poszerza. Wówczas śmiało możesz postawić, na którąś z bardziej zaawansowanych opcji… 

….a jeśli jesteś przedsiębiorcą, a firma pochłania zbyt wiele Twojego czasu, przez co nie masz chwili, żeby tworzyć samodzielnie stronę, po prostu skorzystaj z usług agencji, która zrobi profesjonalną witrynę za Ciebie. A ponadto zajmie się takimi kwestiami jak domena, hosting czy aktualizacja danych.