Funkcjonowanie firmy i działanie na rynku pośród konkurencji wymaga stałego dokonywania pewnych rozwiązań. W tym celu potrzebne jest ciągłe rozwijanie umiejętności kadry. Ważną rolę w tym zakresie odgrywają kursy biznesowe. Prowadzone przez firmy szkoleniowe organizowane są zarówno wśród pracowniczej, jak i zarządzającej kadry. Wykorzystywane w tym celu materiały i nowoczesny sprzęt wpływają na szybkie zdobywanie nowych umiejętności. Warto poznać typy zajęć i wybrać te, które odpowiadają potrzebom kadry pracowniczej.

Jakie są rodzaje szkoleń biznesowych?

Podział szkoleń biznesowych obejmuje następującą tematykę:

  1. Zajęcia dla menedżerów: zarządzanie i kierowanie,

  2. Ćwiczenia osobistej efektywności oraz miękkich kompetencji,
  3. Treningi: sprzedaż i obsługa klienta np. trudnego.

Dodatkowo składają się na nie treningi handlowe, finansowe, księgowe, techniczne, rozwojowe, marketingowe i specjalistyczne. W zakres szkoleń biznesowych wchodzą ponadto gry i symulacje oraz tzw. team building, czyli wyjazdy integracyjne. Zajęcia w większości bazują na sprawdzonych technikach i narzędziach, potwierdzone wieloletnim stażem trenerów.

Szkolenia z negocjacji

Szkolenia profesjonalne realizowane przez trenerów zwykle trwają kilka dni. Do najczęściej organizowanych i wybieranych przez pracodawców i ich podwładnych zajęć należą szkolenia z negocjacji. Wykorzystują one nie tylko tradycyjne metody, ale też gry symulacyjne używane w amerykańskich szkołach biznesowych. Składają się na nie: negocjacje handlowe, negocjacje i renegocjacje, a zatem praktyczne ćwiczenia pomocne w biznesie. Dodatkowo uczestnicy w trakcie trwania zajęć nauczą się zarządzać konfliktem, poznają dynamikę pertraktacji oraz potrzebne do planowania i przygotowywania narzędzia. Ćwiczenia zakładają także symulacje negocjacyjne, a zatem przydzielanie i odgrywanie ról, prezentację scenariusza oraz sesje, np. debriefingową. Jest to analiza rezultatów i wnioski. Kursy biznesowe tego typu odbywają się w formie indywidualnych i grupowych zajęć, scenek, symulacji strategicznych (Transaction Simulationoraz prezentacji znanych metod negocjacyjnych. Kursanci dowiedzą się, jak się obronić przed manipulacjami, a zdobyta wiedza pozwoli im wpływać na rozwój rozmów. Jest to także świetna okazja, by poznać poszczególne style negocjowania, rozwinąć umiejętności perswazyjne i komunikacyjne, a także zacząć prowadzić wielostronne rozmowy i używać sztuczek i trików w tym obszarze.

Szkolenia z wystąpień publicznych

Wśród pracowników i indywidualnych klientów popularnością cieszą się szkolenia z wystąpień publicznych prowadzone przez doświadczonych trenerów. W trakcie zajęć uczestnicy mogą zdobyć przydatne informacje na temat 3 struktur wystąpień. Poznają poza tym techniki perswazyjne i eliminujące stres. Pracownicy lub prywatne osoby zdobędą podczas treningu praktyczną wiedzę na temat pomocnych zabiegów retorycznych oraz mowy ciała. Nauczą się przy tym technik aktorskich, odpowiedniej emisji głosu oraz korzystania z przydatnych rekwizytów. Po wszystkim będą umieć zbudować wśród słuchaczy autorytet i sprawić, że ich prezentacja zapadnie im w pamięć. Nauczą się również pewności siebie i przezwyciężania tremy. Zaletą szkoleń z prezentacji jest ich częste nagrywanie, pozwalające na ocenę przez ich uczestników własnych błędów. Dobry trener pomoże przy tym je usunąć, a dodatkowe indywidualne zestawy ćwiczeń umożliwią utrwalenie wiedzy. Odbywają się zwykle w grupach otwartych lub zamkniętych i liczą od 1 do 15 osób.

Indywidualny, zawodowy i organizacyjny sukces jest możliwy. Wystarczy tylko skorzystać z oferty firm szkoleniowych. Doświadczenie trenerów sprawia, że treningi biznesowe przeprowadzane są w dogodnych terminach i w każdym miejscu. Jeśli chcesz podnieść kwalifikacje swojej kadry w zakresie sprzedaży, zarządzania czy obsługi klienta, koniecznie sprawdź dostępne oferty. Zadbaj o zadowolenie swoich pracowników!