Dążenie do kariery marynarza wymaga wiele samodyscypliny oraz sumienności. Istnieją dwie podstawowe ścieżki, dzięki którym można uzyskać odpowiednie kwalifikacje. Należy mieć na uwadze, że ich zdobycie nie wiąże się z końcem nauki, umiejętności oraz wiedzę bowiem trzeba doskonalić przez cały czas. O szczegółach dotyczących wymagań, jakie stawia się przed zainteresowanymi taką profesją, piszemy poniżej.

Przygotowanie od szkoły średniej

To jedna z dróg, jaką można obrać, aby swoją przyszłość związać z zawodem marynarza. Wiedzę w tym zakresie można zdobywać w jednej z trzech placówek publicznych – znajdują się w Darłowie, Kołobrzegu i Świnoujściu – bądź prywatnych na terenie Gdyni. Wszystkie z nich dają odpowiednie przygotowanie do tego. Kwalifikacje i szanse na uzyskanie lepszego stanowiska daje również szkolnictwo wyższe związane z taką profesją. Studia, jakie można podjąć w tym zakresie w Gdyni lub Szczecinie oraz ich ukończenie dają w efekcie tytuł młodszego oficera. Z takim wykształceniem można zacząć próbować poszukiwać pracy na morzu na przykład poprzez agencję okrętową STM Shipping, której siedziba znajduje się w Sopocie.

Zawód marynarza bez szkoły wyższej

Brak wykształcenia kierunkowego nie przekreśla jeszcze kariery marynarskiej. Niezbędne jest jednak ukończenie kursów, dzięki którym można zdobyć właściwe kwalifikacje. Te są organizowane przez morskie ośrodki szkoleniowe i obejmują następujące obszary:

  • indywidualne techniki ratunkowe,

  • elementarna pomoc medyczna,

  • bezpieczeństwo własne oraz odpowiedzialność wspólna,

  • zachowanie w trakcie pożaru,

  • szkolenie na zbiornikowce,

  • szkolenie na ratownika morskiego.

Poza wymienionymi kursami osoba zainteresowana musi przejść pomyślnie badania lekarskie oraz wyrobić książeczkę żeglarską wraz ze świadectwem młodszego marynarza bądź młodszego motorzysty w Urzędzie Morskim. Wspomniana książeczka jest bardzo istotnym dokumentem, ponieważ uprawnia do przekraczania granicy morskiej, a także pobytu w portach.

Ciągły rozwój kompetencji

Zawód marynarza oraz praca na morzu wymagają wielu zaawansowanych umiejętności. Ponadto pozyskana wiedza to nie wszystko – należy ją nieustannie rozwijać. Ponadto do pełnienia odpowiednich funkcji na statku, potrzebne są także certyfikaty uprawniające do pracy w dziale pokładowym, podczas załadunku, rozładunku towarów lub do asystowania przy cumowaniu oraz wachtach na morzu. Są nimi odpowiednio certyfikaty Deck hand wraz z dyplomami AB. Warto również pamiętać, że ważną rolę odgrywa znajomość języków obcych, a co najmniej angielskiego w stopniu biegłym.