Wspólnota mieszkaniowa stanowi specyficzny podmiot prawny. W jego skład wchodzą właściciele mieszkań, którzy posiadają udział w podejmowaniu wszelkich decyzji dotyczących funkcjonowania wspólnoty – głównie chodzi o części wspólne. Jednak na czym dokładnie polega działanie wspólnoty mieszkaniowej? Jakie są prawa i obowiązki jej członków?

Podział wspólnot mieszkaniowych

W naszym kraju funkcjonuje obecnie około 5 milionów wspólnot mieszkaniowych. Dzielimy je pod względem ilości lokali na małe i duże. Podział ten opiera się na przepisach Kodeksu cywilnego i Ustawy o własności lokali. Zgodnie z przepisami, mała wspólnota mieszkaniowa posiada maksymalnie do 3-ch lokali. W przypadku większej liczby mamy już do czynienia z dużą wspólnotą, której funkcjonowanie reguluje ustawa o własności lokali. Możliwe jest wybranie zarządu  ( zarząd wybiera się spośród właścicieli i  z poza ich grona zarząd reprezentuje wspólnotę) zarząd i administrację wspólnot mieszkaniowych warto powierzyć doświadczonej firmie, takiej jak Dominium Zarządzanie i administrowanie, która zajmie się m.in. kontaktami z kontrahentami, władzami samorządowymi i urzędami Jest to przydatne ze względu na fakt, że wspólnota charakteryzuje się pewnymi aspektami, które upodabniają ją do osoby prawnej. 

Prawa właścicieli mieszkań 

Właściciele mają prawo decydowania o funkcjonowaniu lokali, które do nich należą. W przypadku części wspólnych nieruchomości, są zobowiązani do konsultowania wszelkich ingerencji z innymi członkami wspólnoty. Właściciel lokalu musi korzystać z części wspólnych zgodnie z ich przeznaczeniem, nie może jednak zakłócać przy tym możliwości użytkowania tych pomieszczeń innym właścicielom. Do części wspólnych należą m.in. klatki schodowe, windy, parkingi, piwnice, suszarnie i inne.

Możliwe konflikty 

Uczestnictwo we wspólnocie mieszkaniowej niejednokrotnie wiąże się z wymogiem pójścia na kompromis, gdyż członkowie wspólnoty w wielu sprawach mogą mieć odmienne zdanie i wymagania. Częste problemy dotyczą remontów części wspólnych, a konkretnie - finansowania ich. Kolejną problematyczną kwestią jest ewentualna wycinka drzew, która niekiedy może wzbudzić protesty innych właścicieli. Czasem kłopotliwe mogą być, wydawałoby się, drobne sprawy, typu obecność psa w bloku. Dla sąsiadów, którzy codziennie słuchają uciążliwego szczekania, sprawa ta może być jednak bardzo istotna. Tego typu problemów trudno jednak uniknąć, szczególnie w przypadku dużych wspólnot.