Wszystko, co musisz wiedzieć o szkoleniach BHP

Materiał partnera
2019-11-08
szkolenie bhp

Na każdej firmie zatrudniającej pracowników spoczywa wiele obowiązków. Jednym z nich jest ochrona ich zdrowia, jak i życia. Jest to możliwe, dzięki zapewnieniu im odpowiedniego bezpieczeństwa oraz higienicznych warunków pracy, jednak wiąże się to z regularną organizacją szkolenia BHP. Istnieje wiele form takich szkoleń, a ich częstotliwości jest zależna od kilku czynników. Co powinieneś wiedzieć o szkoleniach BHP? Sprawdź.

Szkolenie BHP – organizator          

Szkolenia BHP powinny być organizowane przez pracodawcę. W tym celu warto nawiązać współpracę z firmą posiadającą zespół ludzi o odpowiednich kwalifikacjach i doświadczeniu. 
Taką firmą jest np. Synergia BHP - w której ofercie znajdziemy szeroki zakres szkoleń. Wielu o tym zapomina, ale szkolenia BHP muszą być powtarzane systematyczne, gdyż dzięki temu są utrwalane istotne elementy związane z wykonywanym stanowiskiem.

Praktycznie w każdego rodzaju pracy na początku przeprowadzane jest szkolenie wstępne z zakresu BHP, które organizuje się, zanim dopuści się pracowników do pracy. Celem takiego szkolenia jest przede wszystkim dostarczenie potrzebnej wiedzy, jak i umiejętności, niezbędnych do pracy na danym stanowisku. Podczas takiego szkolenia pracownicy poznają także przepisy i zasady bezpieczeństwa, które mówią o zagrożenia, jakie mogą wystąpić w konkretnym miejscu pracy. Na wstępne szkolenie BHP składa się instruktaż ogólny, jak i taki, który dotyczy wybranego stanowiska pracy.

Jak często potrzebne jest szkolenie BHP? Jest to zależne od wykonywanego zawodu, a także możliwych zagrożeń i tak o to dla stanowisk robotniczych o dużym zagrożeniu - raz na rok, dla innych stanowisk robotniczych - co trzy lata, pracowników na stanowiskach inżynieryjno-technicznych, kierowniczych oraz innych – co 5 lat, natomiast w pracach administracyjno-biurowych  - co 6 lat.

Szkolenie BHP - jak przebiega?      

Szkolenie BHP dzieli się na dwa etapy: instruktaż ogólny zasad BHP, jak i instruktaż stanowiska BHP. Ten pierwszy ma na celu zaznajomienie pracownika z zasadami, które widnieją w Kodeksie pracy, obowiązkami pracownika, jak i z zasadami udzielania pierwszej pomocy.      

Natomiast jeśli chodzi o drugi etap - instruktaż stanowiska BHP polega  na zapoznaniu pracownika z możliwymi zagrożenia na konkretnym stanowisku pracy, rodzajami i sposobami ochrony, jak i również odpowiednim i bezpiecznym wykonywaniu swoich codziennych obowiązków pracowniczych.                 

Szkolenie BHP – dokumentacja     

To bardzo ważne, aby po przebytym szkoleniu z zakresu BHP został ślad - w postaci wypełnienia przez uczestnika oraz osób przeprowadzających larty szkolenia wstępnego z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy.. Warto o tym wszystkim pamiętać, gdyż brak przebytych szkoleń może skutkować niedopuszczeniem pracownika do wykonywania obowiązków służbowych.      

Na sam koniec przyda się kilka słów podsumowania. Jak możemy wyżej zauważyć, istnieje kilka ważnych informacji dotyczących szkoleń z zakresu BHP, o których każdy z nas powinien wiedzieć. Mamy nadzieję, że po zapoznaniu się z naszym artykułem, wszystko, co dotyczy szkoleń, będzie już dla każdego jasne i oczywiste.

Opracowanie artykułu:

Synergia BHP. Wolski K.

ul. Ptasia 38/35, 65-525 Zielona Góra lubuskie
e-mail
www