Każdy rodzaj silnika stanowi serce napędu konkretnej maszyny. Choć składają się one z wielu elementów, to jednak ta konkretna część odpowiada za ich rozruch. Awaria silnika oznacza zatrzymanie pracy całego urządzenia. Tak samo działają silniki hydrauliczne, które znajdują zastosowanie w różnych dziedzinach przemysłu. Do pracy wykorzystują one energię kinetyczną lub potencjalną cieczy roboczej.

Budowa, rodzaje i działanie

Podstawową cechą każdego silnika jest zmiana dostarczonej energii na pracę. Nie inaczej jest w przypadku silnika hydraulicznego. Źródło poboru energii stanowi ciecz, która dociera do wnętrza takiego urządzenia i jest poddawana ciśnieniu. Jej strumień dociera do elementu ruchomego, którym z reguły jest wał obrotowy. W ten sposób silnik rozpoczyna pracę, a maszyna, którą zasila, zostaje wprawiona w ruch. Wspomniana ciecz nie jest wydalana, ponieważ znajduje się w zamkniętym obiegu, więc po trafieniu na wał wraca do głównego zbiornika. Jej wyciek sygnalizuje nieszczelność lub awarię, wtedy konieczna jest naprawa lub regeneracja silnika. Czasami wystarczy też wymiana konkretnej części. Zepsuty silnik nie musi oznaczać zastąpienia go całkowicie nowym.

Urządzenie to najczęściej współpracuje z pompą hydrauliczną. Pod względem budowy silniki dzielą się na zębate lub wielotłoczkowe. Pierwsze składają się z dwóch kół zębatych, z kolei drugie w swojej konstrukcji posiadają tłoki, które są usytuowane w sposób promieniowy do osi wałka roboczego.

Inny podział to silniki szybkoobrotowe (zębate, łopatkowe, tłoczkowe) oraz wolnoobrotowe (tłokowe oraz zębate). Te drugie nie wymagają instalowania dodatkowej przekładni, która redukuje szybkość obrotową silnika.

Ze względu na wykorzystywanie rodzaju energii cieczy wyróżniamy również:

  • hydrostatyczne – użytkują ciśnienie (energię potencjalną) cieczy,
  • hydrokinetyczne – korzystają z przepływu (energii kinetycznej) cieczy.

Zastosowanie silników

Powszechne zastosowanie znajdują w napędzaniu maszyn przemysłowych. Rodzaj silnika determinuje jego zastosowanie. Na przykład generatorowe są stosowane w podnośnikach, kosiarkach, maszynach przemysłu spożywczego. Z kolei tłoczkowe sprawdzają się w maszynach budowlanych (koparki, żurawie), kopalnianych (wyciągarki, podnośniki, rozdrabniacze), jak również pojazdach wojskowych. Zarówno ostatnia branża górnicza, jak i chemiczna bardzo często sięgają po silniki hydrauliczne typu SOK. Charakteryzują się one niską prędkością obrotową i wysokim momentem obrotowym. Ich oficjalnym producentem jest firma Hydro-Precyzja, mająca swoją siedzibę w Pruszczu Gdańskim.