Kwiaty to uniwersalny upominek, który sprawdzi się w każdym wieku. Warto pamiętać o wręczeniu bukietu urodzinowego, imieninowego czy z innej okazji w odpowiednim terminie. W ten sposób pokażemy, że pamiętamy o bliskiej osobie. Jakie kwiaty są najlepszym wyborem na urodziny, a jakie na imieniny? Czy ich kolor ma znaczenie? Czy można podarować bukiet mężczyźnie? Jeśli tak, to jaki? Sprawdzamy!

Urodzinowe kwiaty

W profesjonalnych kwiaciarniach możemy spotkać wiązanki urodzinowe w radosnych barwach czerwieni, pomarańczy, fioletu i różu. Wśród najczęściej wybieranych kwiatów przeważają standardowe róże, lilie, gerbery, goździki, chryzantemy, kalie i astry zdobione dekoracyjną zielenią. Przy wyborze kwiatowego podarunku warto skorzystać z pomocy florystki. Należy wiedzieć i pamiętać, że kwiaty są sezonowe. Inne będą dominowały na wiosnę np. róże, żonkile czy chryzantemy, a inne latem, jesienią czy zimą.

Egzotycznym kwiatem doniczkowym idealnym na prezent jest bromelia. Żółta albo bordowa z rodziny ananasowatych zachwyci wielbicieli tropikalnego klimatu. Wymaga pokojowej temperatury. Należy ją chronić przed przeciągiem oraz chłodnym powietrzem. Nie może być zbyt często podlewana. 

Warto w takich sytuacjach skorzystać z pomocy kwiaciarni wysyłkowej. Dzięki temu będziemy mieć pewność, że zamówione kwiaty trafią na czas do rąk jubilata. Nierzadko wysyłka jest darmowa. W sklepie florystycznym znajdziemy pojedyncze kwiaty, w pudełkach, skrzyniach, koszach, wazonach, szkle czy w formie wiszącej. Dobrze pomyśleć o opcji bukietu urodzinowego z życzeniami. Można wtedy skorzystać z gotowej dedykacji lub napisać własną.

Śmieszne bukiety urodzinowe

Jeśli szukasz oryginalnego podarunku, upewnij się, że jubilat dobrze go przyjmie i koniecznie sprawdź zabawne bukiety urodzinowe. Zamiast tradycyjnej wiązanki znajdziesz w ofercie poszczególnych kwiaciarni lizaki, słodycze, a nawet krepinę, układające się w kwiaty. Zabawny bukiet na 18. może być za to uformowany z banknotów, alkoholu, maskotek czy owoców i przystrojony przez rozmaite dodatki np. wstążki, balony czy pióra. Wybraną kompozycję możesz zamówić lub odebrać osobiście u florysty, by wręczyć go jubilatowi.

Jakie kwiaty wybrać dla mężczyzny na urodziny?

Kwiaty dla mężczyzny wręczane z okazji urodzin wciąż dla wielu osób wydają się kontrowersyjnym pomysłem. Z reguły takie bukiety wręcza się z okazji Dnia Chłopaka, Ojca czy Dziadka, ewentualnie na Walentynki. Nie warto jednak do końca rezygnować z tej opcji. Bukiety można równie dobrze wręczyć szefowi, współpracownikowi lub partnerowi biznesowemu. Najczęściej dla mężczyzn floryści proponują róże o barwie pomarańczy lub gerbery w odcieniu żółtym. 

Dobrze jest przy tym pomyśleć nad dodatkowym upominkiem np. bombonierką, alkoholem lub innym męskim dodatkiem. Co ciekawe, zaleca się również wręczać kwiaty cięte, wiązanki lub kosze. W kwestii kwiatów doniczkowych zdania są podzielone. Polecane są kaktusy lub sansewieria gwinejska, sprawdzone anturium lub gotowe kompozycje. Warto jednak poradzić się profesjonalisty, który pomoże w dopasowaniu kwiatowego upominku do charakteru i stylu mężczyzny, który doceni piękno gestu.

Bukiety imieninowe

Idealnym prezentem dla solenizanta będzie bukiet imieninowy w żywych barwach. Jasne kolory kwiatów wyrażają młodość, dlatego można je spokojnie wręczyć znajomym lub przyjaciołom. Kompozycje kwiatowe w barwach czerwieni wyrażają za to głębsze uczucia. Decydując się na wiązankę imieninową, należy pamiętać, aby wybrać nieparzystą ilość kwiatów. Najlepsze będą hiacynty, tulipany, storczyki i alstremerie (lilie Inków). Z reguły doradza się zakup kwiatów ciętych. Doniczkowe sprawdzą się wtedy, gdy solenizant właśnie się przeprowadził do nowego mieszkania lub domu. Można również pomyśleć nad bukietem mieszanym. Zawsze jednak warto skorzystać z pomocy doświadczonego florysty.

Zobacz również: jak ułożyć bukiet z kwiatów? Rodzaje wiązanek kwiatów na różne okazje.