Kremacja zwłok to jedna z coraz popularniejszych form przygotowywania ciała zmarłej osoby do pochówku. Mimo budzących wielu kontrowersji kremacja została oficjalnie zaakceptowana przez kościół katolicki w 1964 roku. Wielu ludzi uważa, że z powodu coraz mniejszej liczby miejsc na cmentarzach forma ta będzie stosowana coraz częściej, aczkolwiek powinna być ona indywidualnym wyborem każdego człowieka.

Kremacja ciała – na czym polega i jak przygotowuje się ciało zmarłego?

Większość z nas jest przyzwyczajona do tradycyjnej formy pochówku zmarłego, która polega na tym, że ciało składane jest do trumny, a następnie do grobu. Jednak coraz większą popularność zyskuje kremacja, czyli spopielenie ciała. Takie usługi bardzo często oferowane są przez zakłady pogrzebowe. Kremacją ciała zmarłej osoby zajmują się np. pracownicy Przedsiębiorstwa Pogrzebowego Agawa ze Skawiny w województwie małopolskim. Ciało do kremacji jest przygotowywane tak jak, jak do tradycyjnego pogrzebu. Zmarły zwykle zostaje standardowo ubrany lub owinięty w całun. Potem ciało składa się do specjalnej trumny, która najczęściej wykonana jest z drewna, tektury lub wikliny.

Przed procesem kremacji oraz w jego trakcie rodzina i najbliżsi zmarłego zbierają się razem, by upamiętnić osobę, która odeszła i modlą się za nią. To jest też ostatnia szansa na pożegnanie się z nią. Bardzo często można spotkać się z sytuacją, gdzie takie spotkanie organizowane jest zgodnie z zaleceniami osoby zmarłej. Oczywiście nie można zapomnieć o dopełnieniu kwestii formalnych związanych z kremacją. Członkowie rodziny lub najbliżsi zmarłego mają obowiązek przedstawienia między innymi aktu zgonu i zezwolenia na kremację ciała. Warto też zadbać o transport urny z prochami, aczkolwiek nie wymaga ona specjalnego samochodu, jak ma to miejsce podczas tradycyjnego pogrzebu.

Jak przebiega kremacja zwłok?

Jeśli spełniliśmy wszystkie wymogi formalne, a do tego ciało osoby zmarłej jest gotowe do kremacji, wówczas można rozpocząć cały proces. Jak zostało wcześniej wspomniane, spalenie ciała odbywa się w specjalnej kremacyjnej trumnie wykonanej z różnych materiałów, które są pozbawione dekoracji, lakieru oraz metolowych i plastikowych elementów. Zabronione jest wkładanie jakichkolwiek rzeczy do trumny, ponieważ podczas spalania grozi to wybuchem lub unoszeniem się nieprzyjemnego zapachu.

Spalanie zwłok trwa zwykle około 2 – 3 godzin, a proces odbywa się pod wpływem bardzo gorącego powietrza. Jego temperatura może sięgać nawet 1200 stopni Celsjusza. Po skończeniu kremacji prochy zmarłego wsypywane są do urny, która została wcześniej przygotowana. Rodzina poza urną dostaje także świadectwo kremacji. W przypadku skremowania zwłok pogrzeb złożony jest z dwóch części. Pierwsza to zebranie się bliskich przed spopieleniem ciała, a druga to zebranie się w sali ceremonialnej podczas spalania. Po zabiegu kremacji najczęściej odbywa się tradycyjny pogrzeb.