Zapewne wielu z nas podczas kupna lub sprzedaży mieszkania lub innej nieruchomości spotkało się z ofertami biur nieruchomości. Podstawową działalnością takich biur jest właśnie pośrednictwo w obrocie nieruchomościami. Najczęściej pośrednicy zajmują się pomaganiem w kupnie i sprzedaży mieszkań i domów, aczkolwiek nierzadko korzystamy z ich usług podczas wynajmu nieruchomości. Dlaczego korzystanie z usług pośrednika nieruchomości to dobre rozwiązanie?

Biura nieruchomości – w czym pomagają osobą chcącym sprzedać nieruchomość?

Jak zostało wspomniane na wstępie, biura nieruchomości zajmują się pośredniczeniem w transakcjach dotyczących kupna, sprzedaży lub najmu nieruchomości. Najczęściej tymi nieruchomościami są mieszkania i domy, aczkolwiek na tym nie kończy się obszar działania biur. Dość często pośredniczenie dotyczy działek, biur, magazynów, lokali użytkowych i innych podobnych nieruchomości. Jeśli klient chce wynająć swoje mieszkanie lub je sprzedać, to zadaniem pośrednika jest przygotowanie oferty. Na czym to polega? Przede wszystkim na stworzeniu ogłoszenia zachęcającego kupujących i najmujących, a także wykonanie dokumentacji zdjęciowej nieruchomości. Następnie pracownicy biura nieruchomości takie ogłoszenie zamieszczają w serwisach branżowych i na swojej stronie internetowej, jeśli ją posiadają.

To jednak niejedyne zajęcia, jakimi zajmują się pośrednicy nieruchomości. Jak informuje specjalista z tej branży z Poradnictwa majątkowego Lichman Nieruchomości z Łodzi, często zdarzają się takie sytuacje, że pomagają oni swojemu klientowi dokonać wyceny nieruchomości. Jeżeli sprzedajemy mieszkanie lub inną nieruchomość po raz pierwszy w życiu, to trudno odnaleźć się na rynku nieruchomości, a co za tym idzie, niełatwo jest ocenić wartość lokalu. Doświadczenie agenta nieruchomości z pewnością będzie dużym ułatwieniem w tej kwestii. Do obowiązków pośrednika należy także oprowadzanie potencjalnych najemców i kupców nieruchomości oraz udzielanie odpowiedzi na pytania przez nich zadawane. Ostatnim z najważniejszych zadań agenta jest sporządzenie umowy sprzedaży lub najmu. Umowa ta zabezpiecza interesy zarówno sprzedającego, jak i kupującego lub najemcy.

W jaki sposób biura nieruchomości pomagają kupującym?

Agenci nieruchomości oferują swoje usługi również osobom, które chcą kupić nieruchomość. W tym przypadku ich pomoc wygląda troszkę inaczej. Przede wszystkim na początku współpracy klient musi dokładnie określić swoje oczekiwania co do nieruchomości, jaką chce nabyć. Dopiero potem pośrednik będzie w stanie zaprezentować mu najciekawsze oferty, które mogą się spodobać klientowi. Agent udzieli mu wszystkich informacji na temat danego mieszkania, domu lub lokalu, a na samym końcu zadba o to, by cały proces kupna odbył się prawidłowo.

Dlaczego warto współpracować z biurami nieruchomości?

Współpraca z pośrednikami nieruchomości daje wiele korzyści zarówno sprzedającym, jak i kupującym. Jako jedną z najważniejszych korzyści tej współpracy wymienia się oszczędność czasu oraz wygodę przeprowadzania transakcji. Klient nie musi tworzyć ogłoszeń ani spotykać się z drugą stroną. Poza tym usługi pośredniczenia w obrocie nieruchomościami są w pełni bezpieczne. Zarówno sprzedający, jak i kupujący mogą liczyć na pełne doradztwo ze strony agenta, a to przy tak poważnych inwestycjach jest nieocenione.