Każdego dnia musimy zmagać się z rozmaitymi szkodnikami, które są niebezpieczne dla naszego życia i zdrowia. Mowa tu przede wszystkim o drobnoustrojach, gryzoniach oraz insektach. Aby się ich pozbyć z naszego życia, należy przeprowadzać zabiegi ich zwalczania. Te określa się jako dezynfekcję, dezynsekcję i deratyzację. Sprawdź, na czym te zabiegi polegają i jakie metody wykorzystują specjaliści w walce ze szkodnikami.

Na czym polega deratyzacja?

Deratyzacja to jedna z podstawowych usług świadczonych przez zakłady DDD. Określenie to stosowane jest jako walka z gryzoniami. Inne określenie deratyzacji to odszczurzanie. Trzeba jednak zaznaczyć, że sposoby wykorzystywane w tym zakresie są skuteczne nie tylko podczas zwalczania szczurów, lecz również innych gryzoni, w tym między innymi myszy. Aby deratyzacja była skuteczna, niezbędna jest zastosowanie odpowiednich środków, a także mechanicznych pułapek.

Odszczurzanie z wykorzystywaniem pułapek to opcja bezpieczna dla ludzi, a także innych zwierząt. Jeśli nie mamy zwierząt domowych, możemy zdecydować się na zastosowanie środków chemicznych. Odpowiednie trucizny zawierają substancje zwabiające gryzonie, a także te, które unieszkodliwią szczury lub myszy.

Czym jest dezynfekcja?

Drugą usługą świadczoną przez firmy działające w obszarze DDD, jest dezynfekcja. Jej celem jest wyeliminowanie siedlisk szkodliwych drobnoustrojów. Podczas rozmaitych zabiegów usuwa się bakterie, wirusy, grzyby oraz pleśnie. Jak podkreśla specjalista od przeprowadzania takich czynności z firmy Antyinsekt z Płocka, skuteczność zabiegu dezynfekcji zależy od kilku czynników. Do nich zaliczamy:

  • rodzaj i ilość drobnoustroju,
  • metoda zwalczania drobnoustrojów,
  • warunki środowiskowe (temperatura powietrza, wilgotność).

Fachowcy ze wspomnianej firmy oferują przeprowadzanie zabiegu dezynfekcji trzema sposobami. Pierwszy z nich to usuwanie drobnoustrojów metodą fizyczną. W tym celu wykorzystuje się np. promieniowanie albo parę wodną. Druga metoda to chemiczne zwalczanie bakterii, wirusów, pleśni i grzybów. Specjaliści używają także metod termiczno-chemicznych, czyli połączenia chemikaliów z wysoką temperaturą.

Dezynsekcja – co to takiego?

Ostatnim zabiegiem wykonywanym w obszarze DDD jest dezynsekcja. Polega ona na zwalczaniu insektów. Najczęściej w ten sposób pozbywamy się karaluchów, pluskiew, a także os, szerszeni i innych tego typu owadów. Jednym z najczęściej wykorzystywanych sposobów podczas zwalczania insektów jest metoda żelowa. Jest ona wysoce skuteczna w trakcie eliminowania prusaków, mrówek oraz karaluchów. Polega ona na zaaplikowaniu żelu w konkretnych miejscach, które mogą stanowić np. szlak komunikacyjny dla owadów. Takie zwalczanie insektów jest w pełnie bezpieczne dla ludzi. Specjaliści niekiedy wykorzystują również metodę opryskową.