Pandemia wiele zmieniła w życiu każdego człowieka. Bezpowrotne zmiany zaszły w wieku dziedzinach, a jedną z nich są obostrzenia związane z ceremoniami pogrzebowymi podczas pandemii. Jak zorganizować pogrzeb zmarłego na COVID-19? Ile osób może być na pogrzebie? Czym są transmisje pogrzebów online oraz e-nekrologii? Zapoznaj się ze zmianami związanymi z usługami pogrzebowymi.

Pogrzeby a pandemia

W związku z panującą na całym świecie sytuacją, znacznie zwiększyła się liczba pogrzebów, a także wprowadzone zostały różnego typu obostrzenia. Organizacja ceremonii pogrzebowej nigdy nie była dla bliskich osób zmarłego prostą sytuacją, a w obecnych czasach dodatkowo utrudnia ją fakt, że pogrzeby osób zmarłych na koronawirusa wymagają zachowania specjalnych środków ostrożności. Na szczęście wciąż możesz liczyć na pomoc doświadczonych pracowników domów pogrzebowych, którzy przeprowadzą Cię przez cały proces, zapewnią wsparcie w tym trudnym czasie i dopilnują, by ostatnie pożegnanie było wytworne i godne.

Pochówek zmarłego na COVID-19

Obecnie 25% pogrzebów stanowią pogrzeby covidowe, czyli pochówki osób chorych na COVID-19. W przypadku tego typu pochówków panują nieco inne zasady niż przy klasycznych ceremoniach pogrzebowych. Oczywiście, jak w każdym przypadku przygotowanie do pogrzebu należy rozpocząć poprzez skontaktowanie się z zakładem pogrzebowym po stwierdzeniu przez lekarza zgonu i wystawienia przez niego karty zgonu. To właśnie ten dokument, wraz z dowodem osobistym zmarłego stanowią podstawę do uzyskania w Urzędzie Stanu Cywilnego aktu zgonu.

Wezwani pracownicy zakładu pogrzebowego odbierają ciało zmarłego z domu lub szpitala i przewożą je do kostnicy, lub chłodni. Już na tym etapie istotne jest, czy zmarły był osobą zarażoną wirusem SARS-CoV-2, ponieważ w tej sytuacji pracownicy domu pogrzebowego muszą zastosować specjalne środki ostrożności.

Po przewiezieniu zwłok do kostnicy lub chłodni należy uzgodnić z zakładem pogrzebowym szczegóły pogrzebu, takie jak rodzaj ceremonii, miejsce pochówku i wiele innych kwestii.

Pogrzeb czy kremacja?

Tradycyjny pogrzeb: wyznaniowy lub świecki; a może kremacja? Coraz więcej osób decyduje się na to drugie rozwiązanie. W przypadku osób zmarłych na COVID-19 jest ono szczególnie zalecane, jednak możesz zdecydować o tradycyjnym pogrzebie zmarłego.

W tej sytuacji jednak nie ma możliwości otwierania trumny w czasie pogrzebu, a ciało przed złożeniem do trumny zostaje rozebrane, dokładnie zdezynfekowane i  włożone w 2 worki. Trumna, w której spoczywa zmarły, dodatkowo zamykana jest na wkręty, dla podwyższenia bezpieczeństwa.

Zgodnie z panującym obecnie reżimem sanitarnym, podczas ceremonii pogrzebowej w  kościele obowiązuje limit 1 osoby na 15 m2, a także dystans między uczestnikami - co najmniej 1,5 m. Ograniczenia te nie obowiązują jednak na samym cmentarzu, więc podczas składania trumny z ciałem zmarłego do grobu obecna może być dowolna liczba osób.

Na czym to polega transmisja pogrzebu online?

Za względu na obecną sytuację często zdarza się, że bliscy zmarłego nie mogą lub w trosce o swoje zdrowie nie chcą osobiście uczestniczyć w ceremoniach pogrzebowych, jednak chcą pożegnać zmarłego. Zakład Pogrzebowy WITWICKA wyszedł naprzeciw oczekiwaniom wszystkich osób pogrążonych w żałobie i  wprowadził do swojej oferty usługę transmisji online z pogrzebów.

Transmitowanie pogrzebów online doskonale znane jest od czasów, gdy telewizja stała się dostępna dla wielu osób, dotychczas jednak usługa ta wykonywana była jedynie w przypadku pogrzebów znanych i cenionych osobistości. Dziś, możesz zdecydować się na udostępnienie transmisji z ceremonii swoim bliskim przebywającym w dowolnym miejscu na świecie i przeżywać razem z nimi te chwile - kamera towarzyszy w ostatniej drodze zmarłego od kaplicy aż po cmentarz.

Transmisja pogrzebu online pozwala także uczestniczyć w kremacji zmarłego, w sytuacji, gdy zabroniony jest osobisty wstęp do krematorium – np. gdy istnieje ryzyko zarażenia koronawirusem.

Czym jest e-nekrolog?

Coraz więcej czasu spędzamy w sieci i stało się to naszym głównym sposobem komunikacji. Podobnie jak możliwość uczestnictwa w pogrzebie online, co szczególnie ważne jest dla osób będących poza granicami kraju, również informację o śmierci bliskiej osoby możesz ogłosić elektronicznie.

Nekrolog, podobnie jak klepsydra, jest tradycyjną formą informowania o zbliżającej się ceremonii pogrzebowej. Zazwyczaj nekrologi publikowane są w prasie codziennej, jednak w obecnych czasach większość osób chętniej „sięga” po elektroniczne wydania gazet. Aby nekrolog dotarł do wszystkich zainteresowanych, zamiast tradycyjnej formy nekrologu w prasie drukowanej wybierz nowoczesny e-nekrolog. Zawiera on te same informacje, które znajdują się w tradycyjnych nekrologach, ma elegancką i stosowną do sytuacji formę, jednak dzięki opublikowaniu go w mediach społecznościowych znacznie szybciej poinformujesz o zbliżającym się pogrzebie, niż w przypadku metody tradycyjnej.