Jednym z elementów renowacji auta jest oczyszczanie karoserii lub innych części. Istnieje wiele metod profesjonalnego czyszczenia, w tym sodowanie, piaskowanie, lub szkiełkowanie. Specjalizuje się w nich warsztat samochodowy Genex. Jakie efekty dają wyżej wspomniane metody czyszczenia? Jakie są między nimi różnice? Którą z nich wybrać dla swojego samochodu? Sprawdź!

Różnice między piaskowaniem a sodowaniem

Obie wyżej wspomniane metody, czyli zarówno piaskowanie, jak i sodowanie zaliczają się do obróbki strumieniowo-ściernej. Ta pierwsza metoda, wykonywana jest za pomocą specjalnych maszyn zwanych piaskarkami. Na czym dokładnie polega? Otóż urządzenie, za pomocą sprężonego powietrza z dużą siłą „wyrzuca” materiał, zwany inaczej ścierniwem. Materiałem, wykorzystywanym w tej technologii może być, między innymi elektrokolund, stalowy śrut, garnet i inne. Warsztat samochodowy Genex, w niektórych przypadkach stosuje mikro szklane kulki – ten rodzaj renowacji nazywa się szkiełkowaniem.

Sodowanie to mniej inwazyjna metoda oczyszczania, która opiera się głównie na mocy czyściwa – ma ono bardzo dużą energię kinetyczną, dzięki czemu nie odbija się od powierzchni i nie uszkadza jej w żaden sposób. Energia uderzenia zostaje rozbita na cząsteczki, dzięki czemu usuwa farbę czy nalot powstały na karoserii, czy felgach samochodowych.

Sodowanie ma wiele zalet, między innymi czyściwo stosowane w tej metodzie jest łatwe w utylizacji, ponadto w tej technologii można pracować na sucho i na mokro. Jest to uniwersalny sposób czyszczenia dla różnych powierzchni.

Kiedy wybrać piaskowanie, a kiedy sodowanie?

Dużo zależy od poziomu zanieczyszczenia danej powierzchni. Na przykład, jeżeli przyjedziemy do warsztatu Genex samochodem o mocno zardzewiałej karoserii czy felgach, specjaliści z pewnością zaproponują Ci metodę piaskowania. Sodowanie jest mniej inwazyjne, jednak przy silnie wżartej rdzy, raczej nie zdałoby egzaminu. Nie musisz obawiać się uszkodzeń spowodowanych piaskowaniem, ponieważ fachowcy po jego wykonaniu, mają metody na regenerację, dzięki którym Twój samochód będzie wyglądał jak nowy! W tym, między innymi: ujednolicenie powłoki, wyrównanie, nadanie jej właściwej chropowatości czy też odpowiednie zabezpieczenie powłoki, by wykazywała odporność na czynniki atmosferyczne.

Jeżeli nie jesteś pewny, która metoda czyszczenia będzie najlepsza, dowiesz się tego w salonie Genex – pracownicy warsztatu sprawdzą dokładnie poziom zanieczyszczeń i podpowiedzą jaka technologia będzie w danym przypadku właściwa.