Halloween to pozostałość po celtyckim święcie znanym jako Samhain. Pierwotnie było związane z zakończeniem roku i żniwami. Przypadało z nocy 31 października na 1 listopada  i polegało na czczeniu duchów przodków. W Polsce natomiast przypada w Dzień Wszystkich Świętych. Jest przy tym doskonałą okazją do spotkania się ze znajomymi i celebracji życia i śmierci. Jak się zatem na nie przygotować?

Make-up i przebranie na Halloween

Dostępne w sklepach internetowych na zamówienie kostiumy na Halloween mogą przybierać rozmaite formy. Pomysłów na strój jest wiele, od potworów i postaci z horrorów, wampirów, wiedźm, kościotrupów, żniwiarzy po diabły, anioły, śmierć, aż do ożywionych lalek i superbohaterów. Niezwykle ważne są oryginalne akcesoria i dodatki, np. opaski czy maski na Halloween. Dużą rolę odgrywa także charakteryzacja. Makijaż na Halloween można zrobić samodzielnie lub skorzystać z pomocy wizażysty. Do wykonania strasznego make-upu w stylu meksykańskiego Sugar Skull pomocny będzie internetowy tutorial. Będziesz potrzebować: czarnej kredki do oczu, pędzelka do cieni, żelowego eyelinera oraz palety ciemnych cieni do powiek. Można również zaszaleć i namalować dwie twarze, jedną „normalną”, a drugą przejaskrawioną. Doczepione sztuczne rzęsy, kolorowa peruka, zabawne okulary – ograniczenia nie istnieją!

Dekoracje na Halloween

Oprócz tradycyjne wydrążonych dyń i lampionów ciekawym pomysłem dekoracji na Halloween są girlandy z papieru w kształcie pająków, nietoperzy, czaszki, kolorowe confetti oraz inne dekoracje w postaci pluszowych pająków. Rozkładane rozety, okulary z wychodzącymi oczami oraz ozdoby na stół np. papierowe talerzyki w motywy jak z horroru czy słomki z dyniami są również dobrym rozwiązaniem. Do wykonania girlandy z pająkami potrzebujesz kolorowego papieru i szablonu. Znajdziesz go w Internecie. Wytnij z papieru pasek szeroki na 12,5 cm i długości ok. 49 cm. Podziel go linijką na odcinki o długości 7 cm. Zegnij papier i uformuj w harmonijkę. Następnie wydrukuj szablon pająka. Skopiuj go na środek pierwszej części harmonijki. Wytnij pająka z uformowanej tak harmonijki. Uważaj, by nie przeciąć nożyczkami punktu łączenia się jego nóg z krawędzią papieru. Powstałą girlandę możesz przedłużyć, doklejając nowe. Wiszącą ozdobę możesz także stworzyć np. z nietoperzami.

Jak zrobić piniatę?

Do popularnych halloweenowych ozdób należą tzw. piniaty. Zwyczaj ich sporządzania został przejęty od krajów latynoskich. Papierowa kula jest wypełniona słodyczami lub confetti, a zadaniem uczestników zabawy jest jej strącenie i zebranie jak największej ilości ukrytych w niej smakołyków. Taką dekorację można wykonać samodzielnie. Wystarczą tylko: małe balony i jeden duży (piłka), gazety, mąka, woda, garnek, miseczka, klej, nożyczki, sznurek, taśma np. malarska oraz kolorowa krepa. Wszystkie artykuły można kupić w sklepie papierniczym. Nadmuchaj mniejsze balony i zamocuj je do większego. Użyj do tego dwustronnej taśmy do klejenia. Całość umieść na garnku. Zmieszaj wodę i mąkę. Dodaj więcej wody. Porwij gazetę, zamocz w mieszance i udekoruj balona. Pozostaw na jego górze otwór. Będzie potrzebny do wsypania smakołyków. Oblepiony balon odłóż do wyschnięcia na ok. 2 dni. W formie piłki może być zawieszony za gumkę. Przebij balon. 4 cm pod otworem zrób dziurkę, a drugą obok. Przeciągnij przez nie sznurek. Zabezpiecz je taśmą. Udekoruj całość krepą uformowaną we frędzle.  Kieruj się od dołu ku górze. Wrzuć do otworu cukierki, małe zabawki lub inne upominki. Zaklej go i przykryj krepą. Gotową piniatę możesz jeszcze ozdobić pomponikami. Udanej zabawy!