Nawet najlepiej skonstruowany komin wymaga regularnego przeczyszczenia. Szczególnie wtedy, kiedy w piecu spala się paliwa stałe, generujące masę sadzy oraz smoły. Niedrożny komin może się zapalić i spowodować pożar! Często zdarza się, że nie odprowadza on prawidłowo spalin i dochodzi do zatrucia szkodliwymi gazami. W jaki sposób możesz zagwarantować swojej rodzinie bezpieczeństwo?

Dlaczego nie warto czyścić samodzielnie?

Samodzielne czyszczenie komina to dość częsta praktyka, która niestety nie należy do zbyt rozsądnych. Zwłaszcza wtedy, kiedy właściciel domu nie posiada odpowiedniego sprzętu i doświadczenia. Nie warto czyścić samodzielnie z kilku głównych powodów:

  • komin może zostać niedokładnie wyczyszczony i nie nadal nie będzie drożny,
  • może dojść do uszkodzenia komina, osłabienia jego konstrukcji, a nawet zawalenia,
  • czyszczenie komina wymaga wejścia na dach, co grozi upadkiem ze znacznej wysokości.

O wiele lepszym rozwiązaniem jest regularne korzystanie z usług profesjonalnych zakładów kominiarskich np. Grzegorza Nowaka oraz Jerzego Bednarkiewicza. Dzięki temu nie musisz obawiać się wypadku i możesz mieć pewność, że komin zostanie dokładnie oczyszczony z resztek sadzy oraz smoły.

Patrz na to, co spalasz!

Jedną z częstych przyczyn niedrożności kominów jest spalanie słabej jakości paliwa. Opał opałowi nierówny i bardzo często można zakupić węgiel lub drewno, które powodują intensywne osadzanie się smoły oraz sadzy we wnętrzu komina. Żeby tego uniknąć, zawsze zaopatruj się w zaufanych składach opału. Błędem jest kupowanie podejrzanie tanich materiałów opałowych w miejscach, których nie sposób w żaden sposób zweryfikować np. z ogłoszeń internetowych. Spalanie opału z dodatkami chemicznymi nie tylko negatywnie wpływa na komin, ale też stanowi zagrożenie dla środowiska naturalnego!

Jak często czyścić komin?

Kominy spalinowe należy czyścić dwa razy w roku, a dymowe cztery. Nie jest to jednak uniwersalna zasada, gdyż wszystko zależy od spalanego opału oraz indywidualnej budowy komina. Zdarza się, że jego czyszczenie musi być zlecane o wiele częściej. Jeśli niepokoi Cię to, jak szybko komin staje się niedrożny, warto skonsultować problem z doświadczonym mistrzem kominiarskim.  Pomoże nie tylko we właściwym udrożnieniu komina, ale też znajdzie przyczynę problemu i doradzi, w jaki sposób można się jej pozbyć. Drożny komin to gwarancja bezpieczeństwa, dlatego nie wolno bagatelizować oznak, takich jak częste zapychanie się światła komina lub wydobywanie się dymu we wnętrzu domu.