Każda wada wzroku wymaga dbania o oczy. W przypadku krótkowzroczności, dalekowzroczności czy astygmatyzmu wymagane są okulary korekcyjne. Dzięki temu możliwe jest zahamowanie rozwoju wady. Szeroki wybór modeli o ciekawym designie czy kolorach sprawia, że mogą być dopełnieniem stylu, a dodatkowo podkreślić atuty użytkownika oraz wpłynąć korzystnie na kształt twarzy. Przy wyborze warto skorzystać z pomocy optyka. W jaki zatem sposób je dostosować do kształtu twarzy i jakie są ich rodzaje?

W jaki sposób dobrać okulary korekcyjne?

Po wizycie u okulisty, który wypisze receptę na okulary korekcyjne, dobrze jest się wybrać do sklepu optycznego. Doświadczony optyk z pewnością pomoże dopasować oprawki okularowe do kształtu twarzy. Równie ważne oprócz wzoru i designu, jest kolor. Dla osób o brązowych lub czarnych włosach lepsze będą ciemniejsze barwy oprawek, natomiast z rudymi lub jasnymi włosami powinny się zdecydować na złote bądź miedziane. Równie ważna przy wyborze jest świadomość typu twarzy. Wyróżnia się kształty: owalne, okrągłe, trójkątne i kwadratowe.

Właściciele twarzy owalnej nie są w żaden sposób ograniczeni. Jedyną zasadą, o jakiej należy pamiętać, jest szerokość oprawy. Wymagane jest, by jej szerokość była równa twarzy i jej najszerszego miejsca. Przy okrągłej twarzy z kolei zaleca się oprawy o kształcie prostokątów lub tzw. „kocie”. Oprawki do okularów powinny optycznie wydłużać i wyszczuplać rysy twarzy. Przy małych oczach sprawdzi się nieznaczny mostek. Dobrą opcją są specjalne ramki, które nie mają przodu oprawy. Dobre są wersje z zausznikami oraz mostkiem. Dla twarzy trójkątnej najlepsze będą oprawki okrągłe. Przy tym dobrze, aby były na dole grubsze. Przy twarzy kwadratowej natomiast sprawdzą się ramki owalne lub kocie. W ten sposób złagodzi się kontury, a także wydłuży twarz. Szkła powinny być duże i ułożone w pionie. Poza tym warto uwzględnić własny styl, charakter czy typ urody. Duże znaczenie ma również cel użytkowania okularów.

Jakie tworzywo wybrać? Rodzaje i modele okularów

Okulary korekcyjne wykonuje się z różnych materiałów. Męskie, dla dzieci czy damskie okulary korekcyjne mogą być zrobione z drewna, metalu czy tworzywa sztucznego. Do najpopularniejszych materiałów zalicza się plastik oraz tzw. acetat, który zawiera np. bawełnę. Oprawki wykonane z metalu są synonimem eleganckiej klasyki. Są także cieńsze w przeciwieństwie do tych wykonanych ze sztucznych materiałów. W salonach optycznych można poza tym spotkać modele łączące różne materiały, nawiązujące stylem do lat 50. Rosnącą popularnością cieszą się ponadto drewniane okulary. Ciekawym rozwiązaniem są również tzw. okulary ajurwedyjskie. Tzw. wieloprzysłonowe bezsoczewkowe modele składają się z przysłon, które posiadają otwory o różnej wielkości. Pochodzą z Indii i opierają się na staroindyjskiej nauce, która łączy różne dziedziny np. biologię i zielarstwo. Korzystanie z nich wymaga wyłączenia widzenia peryferyjnego i ćwiczenia tzw. percepcji wzrokowej.

Kierowcy i osoby z dużą wadą wzroku powinny za to pomyśleć o okularach fotochromowych. Ich działanie polega na tym, że pod wpływem światła np. promieni słonecznych, ich szkła ciemnieją. Wpływają na nie również temperatura i grubość szkła. W ten sposób chronią oczy. Występują na rynku w różnych kolorach, od szarych po zielone.

Wybierając cały zestaw, warto zwrócić uwagę na tzw. nanośniki, czyli część opierającą się na nosie. Duże znaczenie ma również grubość szkieł. Jeśli Twoją wadą jest krótkowzroczność, do używania w pracy komputera używaj na co dzień okularów  z antyrefleksem.