Przydomowa oczyszczalnia ścieków to bardzo komfortowe rozwiązanie dla właścicieli domów jednorodzinnych. Choć początkowe koszty związane z jej zainstalowaniem nie należą do najmniejszych, inwestycja dość szybko zwraca się z nawiązką. Żeby jednak oczyszczalnia ścieków działała prawidłowo przez długie lata, wymaga odpowiedniej konserwacji i czyszczenia. O czym należy pamiętać?

Jak działa przydomowa oczyszczalnia ścieków?

Wiele osób decydując się na budowę przydomowej oczyszczalni ścieków ma na względzie nie tylko oszczędności, ale też wygodę eksploatacji. Wprawdzie instalacja jest w dużej mierze bezobsługowa, jednak od czasu do czasu wymaga naszego zainteresowania. Przydomowa oczyszczalnia ścieków neutralizuje nieczystości, po czym zostają one uwolnione do gruntu/wody. Cały proces zachodzi przy pomocy metody mechanicznej, biologicznej lub chemicznej. Oczyszczanie ścieków odbywa się w specjalnie zaprojektowanym zbiorniku gnilnym, nazywanym osadnikiem. Tam też w wyniku sedymentacji od wody oddzielają się cząsteczki stałe, które osadzają się na jego dnie i we filtrach. Choć przydomowa oczyszczalnia ścieków nie wymaga od nas systematycznego wzywania szambiarki w celu wywozu nieczystości, należy pamiętać o regularnym usuwaniu nagromadzonego w zbiorniku osadu.

Czyszczenie i serwis

Przydomową oczyszczalnię ścieków powinno się serwisować i oczyszczać przynajmniej co dwa lata. Zajmują się tym wyspecjalizowane firmy takie jak np. Czyszczenie Kanalizacji i Separatorów. Zignorowanie tej konieczności może skończyć się uszkodzeniem filtrów oczyszczalni i problemami z opróżnieniem zbiornika z dużej ilości osadu. Może dojść także do zapchania się drenów, co wiąże się z ich kosztowną wymianą. Doświadczony serwisant przed przystąpieniem do prac porządkowych, oceni stan całej instalacji. Dokładnie wyczyści osadnik i filtry, a jeśli zajdzie taka potrzeba zastąpi je nowymi. Osad zostanie wywieziony przystosowanym wozem, nie musimy obawiać się o porządek na parceli. Dzięki tego typu prostym czynnościom zyskujemy pewność, że przydomowa oczyszczalnia ścieków będzie sprawna przez wiele lat. Raz w miesiącu warto wrzucić do sedesu specjalne saszetki z bakteriami, które wspomagają pracę przydomowej oczyszczalni ścieków. Dzięki temu zwiększymy jej efektywność.

Cena usługi

Wywóz osadu i czyszczenie przydomowej oczyszczalni ścieków jest nieco droższe niż wywóz nieczystości z szamba. Należy jednak pamiętać o tym, że szambo opróżniać trzeba zdecydowanie częściej. Ilość zanieczyszczeń z przydomowej oczyszczalni ścieków jest też wyższa niż tych z szamba, przez co firmy, które zajmują się ich wywozem muszą posiadać specjalne uprawnienia. Wszystko to ma wpływ na ostateczną cenę usługi. Różni się ona także w zależności od regionu.