Zazwyczaj osoby szukające pomocy prawnej idą do kancelarii adwokackiej. Choć nie jest to zły krok, trzeba pamiętać, że często równie skuteczną pomoc zapewnią nam radcy prawni. Specjalizują się oni w konkretnych zagadnieniach, przez co ich praca może mieć charakter bardziej indywidualny.

Radca prawny – kim on jest?

Osoba, która posiada wykształcenie prawnicze, uzyskała radcowską aplikację oraz zdała egzamin zawodowy, może ubiegać się o wpisanie na listę radców prawnych. Za każdym razem przyszły wykonawca tego zawodu jest skrupulatnie weryfikowany. Ponadto, jeśli chce się pracować na takim stanowisku, należy wykupić obowiązkowe ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej. To pozwala zapewnić maksymalny poziom ochrony interesów klientów.

Co wchodzi w zakres kompetencji radcy?

Świadczenie pomocy prawnej to podstawowe zadanie każdego radcy, jednak na tym jego praca się nie kończy. Specjaliści w tej dziedzinie sporządzają pisma i opinie prawnicze, reprezentują klientów przed sądami oraz opiniują umowy. W zależności od zlecenia, ich praca może się różnić, a zakres obowiązków zwiększać. Co ciekawe, od 2015 roku radca prawny może być nawet obrońcą w postępowaniu karnym – o ile nie pozostaje w stosunku pracy.

Większość radców ma jednak swoje własne kancelarie – niektóre na zasadach spółek (zarówno cywilnych, jak i prawa handlowego). Istnieje też możliwość zatrudnienia radcy prawnego w przedsiębiorstwie na podstawie umowy o pracę. To jedna z najważniejszych różnic, między nim a adwokatem. Ten drugi ma zakaz ustawowy pracy poza kancelarią. Istnieją również historyczne uwarunkowania, które rozdzielają te dwa zawody. Polska jest jednym z niewielu krajów, w których istnieje dualizm prawniczy – w teorii adwokat i radca prawny zbytnio się od siebie nie różnią i posiadają podobne uprawnienia, w praktyce niekiedy jest tak, że radca prawny ma – jak już wcześniej zostało wspomniane – specjalizacje w konkretnych dziedzinach. 

Gdzie znaleźć dobrego radcę prawnego?

Profesjonaliści dbający zarówno o klienta, jak i swój wizerunek, posiadają własne witryny internetowe. Dla przykładu Kancelaria Radcy Prawnego Aliny Sarackiej prowadzi stronę, na której znajdują się wszystkie potrzebne dla klienta informacje, historia kancelarii oraz bezpośredni kontakt do radcy. Obsługuje ona osoby potrzebujące pomocy m.in. w kwestii rozwodów, spraw spadkowych oraz prawa gospodarczego.

Informacje o polskich kancelariach możemy znaleźć w Okręgowej Izbie Radców Prawnych. Ta instytucja zajmuje się zrzeszaniem prawników, którzy ten zawód wykonują.