Koncerty, zawody sportowe, festyny — to jedynie nieliczne przykłady imprez, które mogą przybrać formę eventów masowych. Wszystko uzależnione jest od liczby ich uczestników. Niemniej jednak to na barkach organizatora spoczywa odpowiednie ich zabezpieczenie, co najczęściej odbywa się we współpracy z firmą ochroniarską. Czuwa ona bowiem nie tylko nad bezpieczeństwem osób, biorących udział w wydarzeniu, ale również zaproszonych gości i artystów.

Które imprezy uznaje się za masowe?

Tego rodzaju wydarzenia zostały ściśle sprecyzowane w ustawie z 20 marca 2009 r. o bezpieczeństwie imprez masowych, w której zostały również zawarte informacje o wszystkich obowiązkach ciążących na organizatorze takich eventów. To, czy można uznać go za masowy, jest przede wszystkim zależne od jego charakteru, a także ilości uczestników. Tym mianem określa się:

  • imprezy artystyczno-rozrywkowe na stadionie lub w plenerze, gdy liczba udostępnionych miejsc będzie wynosić 1000 lub więcej, natomiast w obiekcie zamkniętym (budynku) ponad 500;
  • imprezy sportowe na stadionie lub w plenerze, gdy liczba miejsc nie będzie mniejsza niż 1000, a w budynku ponad 300. W przypadku meczu piłki nożnej przewidywana liczba uczestników nie będzie mniejsza niż 1000.

Spod tej definicji wyjęte są natomiast wydarzenia organizowane w teatrach, filharmoniach, operach, kinach, muzeach, bibliotekach, domach kultury czy szkołach.

Jakie są obowiązki organizatora?

Oczywiście na wszystkich wydarzeniach kulturalnych, rozrywkowych i sportowych priorytetem jest zapewnienie bezpieczeństwa wszystkim uczestnikom. Niemniej jednak w przypadku imprez masowych, te wytyczne są jeszcze bardziej restrykcyjne ze względu na ilość osób, biorących w nich udział. Stąd też organizator jest zobowiązany do zagwarantowania w myśl wspomnianej już ustawy, obecność służb porządkowych, informacyjnych, przeciwpożarowych i medycznych. Ponadto miejsce musi zostać wyposażone w zaplecze higieniczno-sanitarne oraz mieć jasno wyznaczone drogi ewakuacyjne. Dobrze opracowany plan ochrony, w którego stworzeniu może pomóc na przykład Grupa Ochrony PARTNER, to podstawa organizacji eventu zgodnie ze wszystkimi obowiązującymi standardami bezpieczeństwa.

Jakie są zadania ochrony podczas wydarzenia?

Wspomniane służby porządkowe to w głównej mierze zwłaszcza zatrudnieni pracownicy ochrony z firmy wewnętrznej. To oni czuwają nad spokojny przebiegiem całej imprezy. Przede wszystkim kontrolują wszystkich uczestników wchodzących na teren koncertu, meczu czy też zawodów sportowych pod kątem wnoszenia niebezpiecznych i niedozwolonych przedmiotów. Mają również za zadanie  zapobiegać ewentualnym bójkom. W tym celu mogą odmówić wstępu osobom nietrzeźwym bądź agresywnym lub wyprowadzić tych, którzy zachowują się niezgodnie z regulaminem imprezy. Ochrona imprez masowych to również czuwanie nad bezpieczeństwem artystów występujących na scenie oraz pilnowanie stref, do których wstęp ma tylko obsługa eventu bądź goście VIP. Nierzadko również odpowiadają ze wezwanie pomocy medycznej, do uczestników, którzy jej wymagają. Nie da się ukryć, że tylko z doświadczoną firmą ochroniarską impreza masowa może przebiec bez większych zakłóceń.