Niektóre małżeństwa po pewnym czasie nie wyglądają tak, jak na początku. Gdy nie widzimy już sensu, by kontynuować życie z dotychczasowym partnerem, jedną z najczęściej wybieranych opcji jest rozwód. Pierwszym elementem spraw rozwodowych jest napisanie i złożenie pozwu o rozwód. Jego napisanie może być problematyczne dla wielu z nas, dlatego warto w tej kwestii skonsultować się z prawnikiem specjalizującym się w prawie rodzinnym, w tym w sprawach rozwodowych.

Gdzie złożyć pozew rozwodowy?

Pozew o rozwód zawsze powinniśmy adresować do sądu okręgowego zgodnego z ostatnim miejscem zamieszkania małżonków, pod warunkiem, że chociaż jedna osoba z małżeństwa wciąż mieszka w tym okręgu. Jeśli nie możemy na tej podstawie określić właściwego sądu, wówczas pozew należy składać w sądzie właściwym do miejsca zamieszkania strony pozwanej. Gdy tego też nie jesteśmy w stanie określić, wtedy pozew rozwodowy możemy złożyć do sądu właściwego do miejsca zamieszkania powoda. Kolejną istotną kwestią jest określenie stron. Pozew o rozwód musi zawierać wszelkie informacje o powodzie oraz pozwanym. Mowa tu w szczególności o danych osobowych oraz adresowych. Powód musi też wpisać swój numer PESEL. W Kodeksie znajdziemy wyłącznie określenia „powód” i „pozwany”, aczkolwiek używanie terminów „powódka” i „pozwana” nie są traktowane jako błąd.

W jaki sposób określić żądania pozwu?

Oprócz informacji o współmałżonkach pozew rozwodowy musi zawierać informacje na temat tego, czy żądamy rozwodu z orzeczeniem o winie, czy też bez takiego orzeczenia. W tym drugim przypadku mamy do czynienia z rozwodem za porozumieniem stron. Obowiązkiem sądu jest ustalenie, która ze stron ponosi winę za rozpad małżeństwa. Wyjątek stanowi sytuacja, gdy oboje partnerów zwolnią sąd z tego obowiązku. Jeżeli małżonkowie mają dzieci, które nie ukończyły 18 roku życia, powód musi zawrzeć w pozwie rozwodowym żądanie związane z miejscem ich zamieszkania. Ponadto istotne jest sprecyzowanie żądań dotyczących władzy rodzicielskiej, kontaktów z dziećmi oraz kwestie związane z alimentami. Każde żądanie w pozwie musi być stosowanie uzasadnione, a następnie należy udowodnić jego zasadność.

Pozew o rozwód – czy potrzebni są świadkowie?

Jak informuje adwokat Jarosław Brzóska z Kancelarii adwokackiej In iure z Łodzi, niekiedy zachodzi konieczność wskazania świadka w pozwie rozwodowym. Taka sytuacja ma miejsce, jeżeli małżonkowie mają niepełnoletnie dzieci. Takim świadkiem może być osoba, która dobrze zna sytuację dzieci i przed sądem może złożyć zeznania dotyczące ich sytuacji opiekuńczej i wychowawczej. Jeśli takiego świadka nie ma, wówczas sąd może wyznaczyć kuratora. Jego zadaniem będzie przeprowadzenie wywiadu środowiskowego. W niektórych sytuacjach sprawa może wymagać powołania biegłego.

Pozew rozwodowy powinien także zawierać świadków, który przed sądem potwierdzą, z czyjej winy doszło do rozpadu małżeństwa i czy w ogóle rozpad pożycia małżeńskiego ma miejsce. Zwykle sytuacja ta ma miejsce, gdy pozew jest z orzekaniem o winie. W przypadku rozwodów za porozumieniem stron powoływanie świadków nie jest wymagane.