W obliczu śmierci bywa, że czujemy się zagubieni. Organizacja pochówku nie jest łatwa i wiąże się z szeregiem trudnych przeżyć. Odpowiedzialność za większość z nich w obliczu tragedii, na życzenie bliskich i rodziny zmarłego bierze na siebie firma pogrzebowa np. zakład Arka z Choszczna. Jednym z obszarów, które warto powierzyć podmiotowi zewnętrznemu, jest przygotowanie i publikacja nekrologów oraz klepsydr. Czym różnią się one od siebie?

Nekrolog i klepsydra — informacje o śmierci w prasie i przestrzeni publicznej

Odpowiedź na pytanie czym jest nekrolog, nie jest dla każdego prosta. Dla większości z nas informacja w prasie jest tym samym co klepsydra, tymczasem oba te przekazy różnią się od siebie. Jak podkreśla ekspert z Zakładu Pogrzebowego Arka:

Nekrolog to informacja publikowana zwykle w dziennikach, jak również w internecie, na różnego rodzaju portalach społecznościowych. Nierzadko przyjmuje on formę dłuższego artykułu, którego celem jest uczczenie pamięci zmarłego. Jego opracowaniem, publikacją często zajmują się pracownicy firm pałających się organizacją ostatniego pożegnania. 

Natomiast klepsydra zamieszczana jest na słupach ogłoszeniowych, w przestrzeni publicznej, klatkach schodowych czy też miejscach wyznaczonych w kościele. Informuje głównie o miejscu i godzinie uroczystości pogrzebowych.

O czym trzeba pamiętać, przygotowując nekrologi?

Jak dowiedzieliśmy się od pracowników wspomnianego zakładu, który od 1996 r. specjalizuje się w usługach pogrzebowych, obie formy gatunków prasowych mają postać pisemną. Zawierają one nie tylko dane osobowe, datę i miejsce pochówku, ale też podpisy bliskich osoby zmarłej. Najczęściej nekrolog zaczyna się sformułowaniem „z głębokim żalem zawiadamiamy”. Wyróżnia się nekrologi świeckie i religijne. Gdy patrzymy na klepsydrę, jak podkreśla nasz rozmówca, od razu w oczy rzuca się charakterystyczna forma afiszy. Zwykle są one rozmiarów kartki A4 w układzie poziomym, których znakiem rozpoznawczym są czarne ramki, litery i inne akcenty mające nadawać informacji wyniosłego przekazu.