Pogrzeby kremacyjne w Polsce stanowią coraz bardziej popularną alternatywę dla pochówków tradycyjnych. Wiele osób decyduje się na spopielenie zwłok bliskich, między innymi ze względów ekologicznych, ale nie tylko. Nie bez znaczenia są również względy ekonomiczne. Czym konkretnie jest kremacja? Na czym polega proces? Dlaczego ludzie decydują się na organizację pogrzebu kremacyjnego? Na te oraz na inne pytania, odpowiemy w artykule.

Kremacja – jak przygotowywane jest ciało zmarłego?

Proces kremacji (spopielenia) zwłok musi być poprzedzony odpowiednimi przygotowaniami. Pierwszą formalnością, jakiej musi dopełnić rodzina zmarłego, jest dostarczenie zakładowi pogrzebowemu kopii aktu zgonu. Kolejnym krokiem jest podpisanie dokumentów: zlecenia kremacji zwłok oraz oświadczenia wykonania identyfikacji zmarłego. Jednym z zakładów pogrzebowych, który zajmuje się kompleksową organizacją pochówków, a także spopielaniem zwłok w Sopocie, jest Zakład Pogrzebowy Anioł.

Ciało zmarłego przygotowywane jest do kremacji dopiero po dopełnieniu przez rodzinę wszelkich niezbędnych formalności. Ciało przygotowuje się tak, jak do pochówku tradycyjnego – zwykle osoba zmarła ubierana jest w odzież wykonaną z naturalnych materiałów. Ciało umieszczane jest następnie w specjalnej trumnie kremacyjnej, wykonanej z drewna. Warto tutaj zaznaczyć, że drewno w przypadku trumny kremacyjnej nie jest poddawane lakierowaniu, sama trumna pozbawiona jest również metalowych detali. To ważne, gdyż musi ona ulec spopieleniu wraz z ciałem zmarłego.

Spopielenie zwłok – przebieg procesu

Dopełnienie formalności przez rodzinę, pożegnanie ze zmarłym, odpowiednie przygotowanie ciała i złożenie go do trumny kremacyjnej, pozwala przejść do kolejnego etapu, jakim jest spopielenie zwłok. Czynności związane z kremacją odbywają się w miejscu zwanym krematorium. Znajduje się tam specjalny piec, mogący pomieścić trumnę z ciałem. Piec nagrzewany jest przez obsługę krematorium do temperatury powyżej 800°C, co pozwala na spopielenie zwłok bez udziału ognia. Proces kremacji przez cały czas jest kontrolowany przez odpowiednio zaprogramowany system, który kontroluje między innymi poziom temperatury i dostęp tlenu.

Czas trwania spopielania zwłok to zwykle ok. 2 do 3 godzin. Po kremacji prochy studzą się, a następnie transportowane są do tak zwanego kremulatora, służącego ich dokładniejszemu rozdrobnieniu.

Tak przygotowane prochy zmarłego, umieszczane są w wybranej przez rodzinę, hermetycznie zamykanej urnie, którą podczas pochówku można umieścić w miejscu zwanym kolumbarium, bądź zakopać w ziemi, jak w przypadku tradycyjnego pochówku.