We własnym domu chcemy czuć się komfortowo i bezpiecznie. Jest to jednak niemożliwe, kiedy jedną przestrzeń musimy dzielić z uciążliwymi lokatorami, jakimi są pluskwy. Wbrew pozorom owady te nie żyją tylko i wyłącznie tam, gdzie jest brudno. Równie dobrze mogą pojawić się w zadbanych wnętrzach. Jak się ich pozbyć?

Poznaj swojego wroga!

Pluskwa domowa nazywana jest również wszą ścienną. Mimo niepozornego wyglądu owad ten może skutecznie utrudnić nam życie. Pasożyt ma płaski, owalny odwłok w kolorze czerwono-brązowym, który wydłuża się po posiłku, przyjmując lekko wrzecionowaty kształt. Głowa owada jest mała, a długość całego ciała nie przekracza zwykle 0,5 cm. Pluskwy nie potrafią latać, za to poruszają się z niebywałą wręcz prędkością. Najchętniej żerują nocą, a ich podstawowym składnikiem diety jest ludzka i zwierzęca krew. Pasożyty gnieżdżą się w łóżkach, meblach, pod tapetami, boazerią i w zwierzęcych legowiskach.

Po czym poznać, że w domu zalęgły się pluskwy?

O obecności pluskiew w domu możemy długo nie wiedzieć. Często, dopiero kiedy zaczniemy obserwować na swojej skórze ślady ukąszeń oraz znajdziemy kilka martwych osobników w łóżku, przychodzi zrozumienie, z czym mamy do czynienia. W domach, gdzie ilość pasożytów jest naprawdę duża, da się wyczuć charakterystyczny zapach zgniłych malin. Woń ta wydzielana jest przez substancje, którą pluskwy uwalniają pod wpływem stresu.

Jak owady dostają się do domu? Możliwości jest wiele – możemy przywieźć je ze sobą w podróżnym bagażu, mogą bytować w używanych meblach lub zostać przetransportowane na ubraniach osoby, która od dawna walczy z pasożytami w swoim domu. Pluskwy mnożą się bardzo szybko i trudno się ich pozbyć. W sprzyjających warunkach jeden osobnik może żyć prawie rok.

Jak skutecznie zwalczać pluskwy?

Jeśli zauważymy choć jedną pluskwę, należy od razu rozpocząć działania dezynsekcyjne, ponieważ pasożytów na pewno jest więcej. Ich obecność nie jest korzystna dla naszego zdrowia. Pluskwy potrafią nie tylko boleśnie kąsać, ale też są roznosicielami groźnych grzybów i bakterii, w tym gronkowca złocistego. W sklepach z chemią gospodarczą znajdziemy wiele preparatów pluskwobójczych, jednak ich aplikacja nie będzie zbyt skuteczna, jeśli np. problem dotyczy całego bloku lub budynku wielorodzinnego. A tak jest niestety najczęściej.

W takim przypadku konieczne będzie skorzystanie z usług firmy specjalizującej się w dezynfekcji, dezynsekcji i deratyzacji. Jedną z nich jest przedsiębiorstwo Centrus. Profesjonaliści dobiorą najlepszą metodę walki z pluskwami, biorąc pod uwagę zastane warunki. W celu eliminacji pluskiew używa się tradycyjnego oprysku, ozonowania, żelowania, odymiania lub fumigacji. Każda z technik odznacza się dużą skutecznością i szybkością działania. Kiedy obiekt jest mocno zainfekowany, dezynsekcję powtarza się kilka razy, aż do całkowitej likwidacji pasożytów.