Kwiaty na nagrobkach to tradycja, która sięga jeszcze czasów prehistorycznych. Naukowcy z Izraela dowodzą, że grobowce zdobiono już ponad 11 tys. lat temu. Co ciekawe, zwyczaj ten nasilił się dopiero w latach 60. XX wieku. Współczesne kwiaciarnie i pracownie florystyczne oferują wiązanki i wieńce na cmentarz, na pogrzeby oraz święta. W jaki sposób skomponować kompozycję kwiatową na cmentarz? Jakich kwiatów i dodatków użyć? Jakie są ich rodzaje oraz na co zwrócić uwagę przy wyborze bukietu? Podpowiadamy!

W jaki sposób dobrać wiązankę na cmentarz?

Profesjonalne florystki wykonują na zamówienie kompozycje kwiatowe na cmentarz z wybranych kwiatów o odpowiedniej kolorystyce. Najczęściej bukiety z kwiatów o charakterze funeralnym wykonuje się z róż, kalii, lilii, gerber, goździków, chryzantem i hortensji. Zazwyczaj wybiera się kwiaty o jasnych, stonowanych kolorach jak biel czy jasny róż. Symbolizująca miłość czerwień wskazana jest dla bliskich osoby zmarłej. Fiolet natomiast oznacza żałobę i jest równie stosowny bez względu na stopień pokrewieństwa ze zmarłym. Przy tym kompozycje kwiatowe komponuje się maksymalnie z dwóch barw. Większa ilość kolorów jest nieodpowiednia. Podobnie należy dobierać dodatki florystyczne, takie jak wstęgi i wstążki, które ozdobi stosowna dedykacja.

Wybór kompozycji kwiatowych na cmentarz 

Polskie kwiaciarnie wykonują na zamówienie rozmaite kompozycje kwiatowe na cmentarz. Zaliczają się do nich pojedyncze kwiaty, wieńce, wiązanki pogrzebowe oraz bukiety kondolencyjne i inne ozdoby np. na urnę. Wieńce i wiązanki mogą przybierać różne formy i rozmiary, od małych do dużych. Różnią się też w związku z tym cenami. Możliwe jest także zamówienie gotowych koszy, które polecane są przy pogrzebach z urną. Szczególnym powodzeniem cieszą się kompozycje świąteczne np. wiązanki na Wszystkich Świętych czy stroiki wielkanocne na cmentarz.

wieniec pogrzebowy

Jak układa się pogrzebowe wiązanki?

Skomponowanie wiązanki na grób najlepiej zlecić specjalistom. Bukiet z kwiatów na Wszystkich Świętych komponuje się np. za pomocą poszczególnych roślin, liści drzew iglastych oraz specjalnej gąbki, czyli floretu. Najpierw kształtuje się wiązankę, a następnie odpowiednio ją obrabia. W tym celu przycina się i układa gałązki. W przypadku sztucznych igieł z reguły umiejscawia się wokół bukietu i wbija we florystyczną gąbkę. Następnie układa się gałązki. Pracę najlepiej zacząć od dołu i kierować się stopniowo do góry. Wskazówka: Floretu nie powinno być widać. Potem można ułożyć większe rośliny. Wolne miejsca uzupełnia się liśćmi lub drobniejszymi kwiatami. Pracownik pracowni florystycznej dodatkowo spryskuje całość nabłyszczaczem.

W podobny sposób tworzy się wiązanki na pomnik. Wykonuje się je z iglaków. Dobrym materiałem jest sosna, gdyż nie gubi igieł.  Do ułożenia wiązanek stosuje się jednak najczęściej zwykły lub srebrny świerk (Picea pungens), ponieważ mniej gubi igły. Przez to, że są one krótsze i gęstsze, sporządzona kompozycja prezentuje się estetycznie i efektownie. Jeśli tylko mamy taką możliwość, upewnijmy się, że wybrana kompozycja jest dopasowana do wymiarów nagrobka. Na mniejsze kamienie nagrobne najlepiej zlecić drobne kwiaty np. mieczyki o wysokości ok. 45 cm. 

Dobrą alternatywą są sztuczne stroiki, które można zamówić. Mogą być ozdobione kwiatami, szyszkami oraz prostymi wstążkami, a także trzciną, liśćmi czy żołędziami. Wybierając kompozycje kwiatowe na cmentarz i zlecając je specjaliście, warto upewnić się, czy kwiaty są świeże. W tym celu dobrze jest wybrać się do kwiaciarni i sprawdzić np. cięte rośliny i ich łodygi. Jeśli są zielone, to są świeże. Jeśli zaczynają brązowieć, oznacza to, że zostały ścięte wcześniej.