Decydując się na swój pierwszy tatuaż, przede wszystkim musimy wybrać wzór, który będzie zgodny z naszymi indywidualnymi upodobaniami. A tych może być tyle ilu ludzi i w zasadzie wszystko jest możliwe do wykonania. Pojawia się za to inny problem – dobór stylu pod siebie i odpowiedniego miejsca na ciele, gdzie tatuaż będzie się znajdował. Nie każdy wzór, który zostanie wybrany, będzie mógł zostać wykonany na określonym przez klienta miejscu. 

Style tatuaży

Decydując się na tatuaż, trzeba mieć świadomość, że będzie on nam towarzyszył przez całe życie. Warto wybrać taki wzór i styl, który będzie w jakiś sposób odzwierciedlał styl życia, emocje, cele, marzenia czy życiowe dewizy – mówi wykwalifikowany tatuażysta z firmy Last Hope Marcin Kaźmierski. Przed ostateczną decyzją warto też zdecydować się na konkretny styl, w jakim ma być wykonany. Najpopularniejsze z nich to:

  • Styl tradycyjny

Charakteryzuje się przede wszystkim prostotą, liniami o jednolitych kolorach, takich jak czerwony, zielony czy żółty. Główne motywy wykonywane w tym stylu to kotwice, czaszki czy dziewczyny pin-up. To takie tatuaże, które raczej z buntowniczym charakterem.

  • Styl neo-tradycyjny

Gruby kontur i intensywny kolor w jakości 3D, tak w skrócie można określić ten styl. Są to tatuaże o „starej” tematyce, wykonywane nową techniką.

  • Styl realistyczny

Najczęściej wybierany styl przy odtworzeniu czyjegoś portretu – np. bliskiej osoby, czy zwierzęcia. Jest to wierne odtworzenie wizerunku danej postaci. Tutaj umiejętności tatuażysty muszą już być na najwyższym poziomie – to jeden z najtrudniejszych stylów.

  • Styl ilustracyjny

Jest to taki rodzaj tatuażu, który wygląda jak barwna ilustracji z baśni dla dzieci. Grube kontury i nasycone kolory są zmieszane z bardzo realistycznym cieniowaniem. Jest to styl ekspresyjny.

  • Styl plemienny

Styl inspirowany Indianami. Jego cechą charakterystyczną są geometryczne wzory łączące niekiedy różne części ciała. Głównym kolorem jest czerń. Jest to idealny wybór, jeśli nasz tatuaż ma nieść za sobą jakąś symbolikę, ma odzwierciedlać przeżycia, historię czy nawet wyznaczyć życiowy cel:

  • Styl watercolor

Swoim wyglądem przypomina obraz namalowany akwarelą. Gładkie, lekko rozmazane pociągnięcia pędzlem, kolory, które delikatnie się ze sobą łączą i nieco poetycka forma to główne cechy tego stylu.

  • Skrypt

Sentencja, wyznanie miłości czy cytat – to najczęściej wybierane motywy do skryptu. Wybór czcionki musi być skonsultowany z tatuażystą, który zadba o to, by wykonany napis był czytelny.