Wyznaczanie granic działki może być konieczne w wielu przypadkach. Geodeta jest rozjemcą sporów o grunt, wydziela parcele do sprzedaży, wyznacza obszar pod zabudowę. Jego praca jest poparta szeregiem dokumentacji kartograficznej i prawnej. Tajniki jego pracy nie są znane dużej rzeszy osób. Warto wiedzieć, co robi geodeta, aby wyznaczyć działkę.

Ustalenie przebiegu granic

Jeśli wystąpił spór o grunt, to zadaniem geodety jest sprawdzenie rzeczywistego stanu rzeczy i porównanie go z dotychczasowo sporządzoną dokumentacją. Ustala się położenie punktów i linii granicznych, a potem zaznacza je na gruncie. Jeśli dokumentacja sporządzona wcześniej jest błędna lub nie ma jej w ogóle, to konieczne będzie wyznaczenie granic na nowo, opierając się na zgodnym oświadczeniu stron. Strony sporu otrzymują pismo zawiadamiające o konieczności stawienia się na gruncie. Geodeta sporządza protokół, poświadczający o zawarciu ugody. Jeśli strony nie zechcą jej zawrzeć, rozpoczyna się postępowanie sądowe. W takiej sytuacji należy ustalić bieżący przebieg działki, który funkcjonuje od dłuższego czasu.

Parcelowanie działek

Usługi geodezyjne konieczne są, gdy ma zostać dokonany podział działek. Dzieje się to, gdy złożony zostanie odpowiedni wniosek przez właściciela. Jeszcze przed wyznaczeniem granic należy ustalić funkcję danej działki – czy będzie ona służyła pod zabudowę mieszkalną, czy uprawę roli itp. Geodeta tworzy wstępny podział działki, który konsultowany jest zarówno z właścicielem, jak i z sąsiadami. Elementem mapy będą również inne części infrastruktury, jak choćby droga prowadząca do działki. Efektem końcowym prac jest projekt zasadniczy. Ten złożony zostaje w urzędzie, aby tam go zatwierdzono. Gdy uzyska się zgodę, możliwe jest rozpoczęcie wyznaczania granic fizycznie – poprzez umiejscowienie słupków czy kamieni w punktach szczytowych. Komplet dokumentów trafia do właściciela działek.

Zadania geodety na placu budowy

Specjaliści z firmy Geo-Klas przypominają, że żadna budowa nie zostanie dokonana w pełni poprawnie bez skorzystania z usług geodety. Wytyczenie granic to jedno, ale bardzo ważne jest również sporządzenie mapy do celów projektowych. To na jej podstawie zaprojektowane będą przyłącza wodne, energetyczne czy kanalizacyjne. Geodeta musi także określić, gdzie na działce powinien zostać wzniesiony budynek i jak umiejscowić przyłącza. W końcowym etapie budowy tworzy on mapy powykonawcze całej konstrukcji. To dokument niezbędny do przeprowadzenia odbioru budynku.