Statystyki rozwodowe w Polsce z każdym rokiem rosną. Największy współczynnik rozwodów dotyczy par z krótkim stażem małżeńskim. Nie brakuje jednak spraw rozwodowych dotyczących unieważnienia małżeństwa po kilkudziesięciu latach wspólnego współżycia. Warto też wiedzieć, że rozwód nigdy nie kończy formalnych spraw między byłymi już małżonkami. Wielu z nich musi walczyć ze sobą o prawo opieki nad dziećmi czy o alimenty. Tysiące spraw rocznie w sądach jest też prowadzonych w ramach podziału majątku. Jak tłumaczy jednak mecenas Beata Gierlach-Krot, istnieje alternatywne i lepsze wyjście – umowa o podział majątku.

Trzy drogi podziału majątku według polskiego prawodawstwa

Według polskich przepisów prawnych istnieją obecnie trzy główne drogi podziału majątku. Mecenas Beata Gierlach-Krot, która zajmuje się prawem rodzinnym, wyróżnia podział majątku:

  • podczas rozprawy rozwodowej – jest to możliwe tylko wtedy, kiedy podział nie wydłuży znacznie całego postępowania rozwodowego; opcja dla par bez dużego majątku oraz dla par bezdzietnych;
  • podczas osobnej rozprawy o podział majątku – w takim przypadku często dochodzi do eskalacji konfliktu; strony mogą nie uzyskać tych składników majątku, o które prosili sąd; wysokie koszty postępowania, które angażuje w sprawę biegłych sądowych;
  • w ramach umowy o podział majątku – jest to opcja dzisiaj najbardziej rekomendowana, która pozwala szybko uregulować sprawę przy osiągnięciu obopólnej korzyści.

Cechy podziału majątku w ramach umowy

Podział majątku w ramach umowy to przede wszystkim rozwiązanie polubowne. Ważne jest zatem to, by byli już małżonkowie dążyli do porozumienia i zadbali o wspomnianą obopólną korzyść. W tym pomagają im tacy specjaliści jak właśnie mecenas Beata Gierlach-Krot z wrocławskiej kancelarii adwokackiej. Adwokat może przy polubownym podziale majątku nie tylko tłumaczyć kwestie formalne, przygotowując specjalną umowę. Może one również przyjąć rolę mediatora lub też negocjatora. To wtedy strony przedstawiają swoje warunki, oczekiwania i potrzeby, które są następnie do siebie dopasowywane.

Sama umowa o podział majątku bezsprzecznie musi mieć też charakter pisemny wraz z załączonym wykazem majątku, który podlega podziałowi. Jak podkreśla mecenas Beata Gierlach-Krot, ważne jest także to, by dokument miał formę aktu notarialnego i był bardzo precyzyjny. W przypadku nieruchomości, cennych przedmiotów rodzinnych, samochodów, a także udziałów w firmach, podział majątku w ramach umowy może wymagać większej ilości dokumentów sporządzanych wraz z adwokatem.

Zalety polubownego podziału majątku

Polubowny podział majątku wspólnego jest rekomendowany każdej parze. Przede wszystkim cała sprawa przebiega szybko i sprawnie, nie trzeba przy tym angażować w nią wymiary sprawiedliwości, a byli małżonkowie unikają eskalacji konfliktu. Polubowny podział to również sposób na uzyskanie obopólnej korzyści oraz o zadbanie o komfort życia dzieci, które nie muszą zostać obarczone problemami zwaśnionych rodziców.

Prócz tego warto zauważyć, iż podział majątku w ramach umowy poświadczonej notarialnie, jest znacznie mniej kosztowny niż sprawa sądowa z udziałem świadków oraz biegłych rzeczoznawców.