Pompa ciepła to urządzenie, które wykorzystuje energię zgromadzoną w środowisku naturalnym do ogrzewania domu, wody i chłodzenia pomieszczeń w upalne dni. To jeden z najnowocześniejszych i najbardziej ekologicznych systemów cieplnych. Instalowaniem i serwisem pomp ciepła zajmuje się Hydro-Instal z Radomyśla Wielkiego. Wieloletnie doświadczenie sprawiły, że firma może śmiało określać się mianem specjalisty w montażu instalacji grzewczych.

Jakie są rodzaje pomp ciepła?

Pompy ciepła możemy przede wszystkim podzielić ze względu na rodzaj źródła, z którego pozyskują ciepło. Wyróżniamy:

  • powietrzne pompy ciepła – wykorzystują energię nagromadzoną w powietrzu, przy bardzo dużych mrozach (poniżej -20 st. C) konieczna jest ich współpraca z innym źródłem ciepła,

  • gruntowe pompy ciepła – pobierają energię z ziemi (gruntu), to bardzo wydajne urządzenia, a cały system może być ulokowany płytko pod powierzchnią ziemi, ale na dużej powierzchni lub zajmować mniej miejsca, co wiąże się z koniecznością wykonania  odwiertów nawet na kilkadziesiąt metrów w głąb ziemi,

  • wodne pompy ciepła – energia pobierana jest z wód gruntowych.

Oczywiście niezależnie od tego, jakie rozwiązanie wybierzemy, niezwykle istotny jest prawidłowy montaż pompy ciepła, a ten z pewnością wykona Hydro-Instal. Oferta firmy obejmuje także profesjonalną instalację centralnego ogrzewania, instalacji gazowych oraz wiele innych usług związanych z montażem i serwisem urządzeń grzewczych.

Na czym polega serwis pomp ciepła?

Chociaż pompy ciepła to urządzenia, które z założenia mają działać bezawaryjnie nawet kilkadziesiąt lat, należy je regularnie poddawać przeglądom.

Serwis pomp ciepła najlepiej wykonać najpóźniej jesienią, by jeszcze przed sezonem grzewczym wyeliminować wykryte w czasie przeglądu ewentualne usterki

– mówi specjalista z Hydro-Instal, firmy świadczącej profesjonalne usługi w zakresie instalacji hydraulicznych i gazowych.

Sam przebieg serwisu uzależniony jest w dużej mierze od rodzaju urządzenia. Jednak praktycznie w każdym przypadku serwisant sprawdza, czy pompa nie zużywa zbyt dużo prądu, jak kształtują się jej parametry, a także patrzy, czy na regulatorze nie pojawiły się jakieś błędy.

Pompy ciepła – krótkie podsumowanie

Pompy ciepła to ekologiczne, charakteryzujące się niskimi kosztami eksploatacji i bardzo bezpieczne (nie stwarza ryzyka wybuchu) urządzenia. Odpowiednio dobrane nie będą wymagały żadnej obsługi, poza jednorazowym ustawieniem optymalnej temperatury. Mogą pracować praktycznie w każdym pomieszczeniu, gdyż nowoczesne urządzenia nie zajmują dużo miejsca. Poza tym nie generują żadnych spalin, pyłu ani dymu, dlatego nie mają szkodliwego wpływu na środowisko. Pompę ciepła warto połączyć z panelami fotowoltaicznymi, które będą produkowały prąd zasilający cały system, co wygeneruje znaczne oszczędności.