Odejście bliskich jest wyjątkowo trudnym przeżyciem dla całej rodziny. Organizacja stosownej uroczystości często pomaga krewnym w zaakceptowaniu poniesionej straty. Niekiedy konieczne jest jednak sprowadzenie ciała zmarłego z innego miast lub państwa. W takiej sytuacji możesz skorzystać z usług Zakładu Pogrzebowego Wistuba.

Jakie są warunki krajowego transportu zwłok?

Planując krajowy przewóz zwłok na odległość większą niż 60 km, należy pamiętać o uzyskaniu odpowiedniego pozwolenia ze starostwa oraz sanepidu. Wszelkimi formalnościami zajmuje się jednak zakład pogrzebowy, odpowiedzialny za organizację ceremonii. Należy przy tym podkreślić, iż transport może odbywać się wyłącznie w dostosowanych do tego celu specjalistycznych samochodach – karawanach.

Pojazd ten powinien posiadać wydzielone miejsce dla kierowcy, które pozostaje wyraźnie oddzielone od przestrzeni do przewozu trumny. Warunki techniczne muszą umożliwiać przy tym zabezpieczenie ciała zmarłego, a wnętrze samochodu powinno być wykonane z materiałów ułatwiających czyszczenie oraz dezynfekcje.

Jak przebiega międzynarodowy transport zwłok?

Międzynarodowy transport zwłok, którym zajmuje się Zakład Pogrzebowy Wistuba, wymaga uzyskania dodatkowych pozwoleń od starosty oraz miejscowej stacji sanepidu. Nie można zapomnieć także o dopełnieniu formalności w kraju, w którym nastąpił zgon. W tym celu należy skontaktować się z polskim konsulatem oraz miejscowymi władzami, które mają uprawnienia do wydawania stosownych zaświadczeń.