Separacja to często ostatni krok przed rozwodem. Rozkład pożycia małżeńskiego może być faktyczny, czyli zgodny ze stanem rzeczy (małżonkowie prowadzą dwa zupełnie różne życia) lub prawny, który jest kolejnym etapem, a jego podstawą jest wyrok sądu. W jego otrzymaniu może pomóc Kancelaria Radców Prawnych Molska-Jerin&Wspólnicy. Kiedy warto zdecydować się na separację i jak w takiej sytuacji wygląda opieka nad dziećmi?

Kiedy warto zdecydować się na separację?

Rozwód to ostateczność, szczególnie jeśli małżeństwo doczekało się wspólnych pociech. Niestety, coraz częściej zdarzają się sytuacje, w których głowy rodziny patrzą w zupełnie różnych kierunkach i na dany moment nie są w stanie dojść do porozumienia. Być może jest to trwały stan rzeczy, a może tylko okres przejściowy? Jeśli małżonkowie nie są pewni, czy ich związek da się uratować, ale potrzebują odpocząć od napięcia w ich relacji, powinni zdecydować się na separację. Kompromis pomiędzy tkwieniem w miejscu a rozwodem to dobra propozycja dla par, które mają jeszcze nadzieję na poprawę sytuacji.

Rozłąka to dobry moment na spojrzenie na małżeństwo z dystansem oraz z zupełnie innej perspektywy. Rozmowy na neutralnym gruncie, a także chęć ratowania rodziny być może doprowadzą do tego, że para uniknie rozwodu. A skoro już o rodzinie mowa, to nie można zapomnieć o tym, że do formalności związanych z separacją z prawnego punktu widzenia zalicza się również podział opieki nad dziećmi.

Ja wygląda opieka nad dziećmi podczas separacji?

Formalna separacja to konieczność złożenia wniosku do sądu, w którego przygotowaniu mogą pomóc specjaliści z Kancelarii Radców Molska-Jerin&Wspólnicy, której pracownicy specjalizują się w prawie rodzinnym. Rozstanie rodziców wiąże się także z podziałem opieki nad dziećmi. Najczęściej opiekunowie decydują się na wspólne sprawowanie władzy rodzicielskiej, jeszcze przed złożeniem wniosku szczegółowo omawiając podział obowiązków. W niektórych sytuacjach sąd decyduje o powierzeniu władzy rodzicielskiej jednemu z rodziców przy jednoczesnym jej ograniczeniu drugiemu opiekunowi.

W skrajnych sytuacjach może nastąpić również ograniczenie władzy rodzicielskiej zarówno matki, jak i ojca. Może się to wiązać z przydzieleniem kuratora lub ograniczeniem prawa do podejmowania decyzji dotyczących wychowania dziecka. Trzeba jednak przyznać, że są to wyjątkowe przypadki, wszak separacja ma być szansą na uratowanie rodziny, a nie jej pogrążenie. W tych trudnych chwilach warto zdecydować się na pomoc zaufanego radcy prawnego, który, po zapoznaniu się z indywidualną sytuacją, wskaże najlepszą możliwą drogę.