Każdy właściciel czy opiekun  konia powinien zdawać sobie sprawę z tego, że na jego barkach spoczywa obowiązek dbania o zdrowie zwierzęcia. Jednym z najważniejszych elementów opieki nad nimi jest zapewnienie odpowiednio zbilansowanej diety. W tym celu warto zwrócić się o poradę do doświadczonego i wykwalifikowanego specjalisty, który pomoże w dobraniu odpowiedniej jakości i ilości składników odżywczych oraz koniecznych suplementów.

Rola odpowiedniej diety

Dla zwierząt, które nie są obciążone ciężką pracą lub codziennymi treningami wiążącymi się ze znacznym wysiłkiem fizycznym wystarczy dostarczanie odpowiedniej ilości zbilansowanej paszy treściwej i siana ad libitum – lub innej paszy objęstościowej. Niestety w obecnych czasach bardzo dużo właścicieli  nierozważnie urozmaica dietę swoich zwierząt. Zbyt mocno zmodyfikowany posiłek jest paradoksalnie gorzej przyswajalny, a w niektórych przypadkach staje się wręcz szkodliwy dla zdrowia konia. Należy pamiętać, że pokarm powinien być odpowiednio dobraną dawką zaspokającą zapotrzebowanie energetyczne, mineralne i witaminowe , a przekarmianie tylko zwierzęcia może prowadzić do wielu zaburzeń. Nie zawsze „dużo” znaczy dobrze.


W celu utrzymania kondycji konia na właściwym poziomie ich właściciele i opiekunowie bardzo często zwracają się o specjalistyczną poradę i pomoc fachowców z dziedziny medycyny weterynaryjnej. Takich specjalistów znajdziemy choćby w firmie Wetfarma, która jest obecna na rynku weterynaryjnym i zoologicznym od prawie 30 lat. Właścicielem firmy jest dr n.wet. Małgorzata Ochmańska – Hecold, lekarz hipiatra, od wielu lat związana ze środowiskiem jeździeckim, niegdyś również właścielka[admin1]  koni pełnej krwi angielskiej : Damarki i Czernika. O ile każde poważne zaburzenie w zdrowiu konia powinno być konsultowane podczas wizyty lekarza hipiatry w stajni i dodatkowo poparte odpowiednimi badaniami, zaleceniami oraz zastosoweniem odpowiednich leków przeznaczonych dla koni, o tyle o dobór odpowiednich preparatów warto zapytać specjalistę w tym zakresie. Niestety wielu właścicieli o tym zapomina i starta się na własną rękę znaleźć rozwiązanie, co czasem nie przynosi oczekiwanego rezultatu, a jedynie naraża właściciela na dodatkowe koszty, a zwierzę na dłuższy okres rekonwalescencji i spadek formy. Specjaliści z zakresu żywienia i wykwalifikowani lekarze pomogą w dobraniu odpowiedniej diety i określeniu skutecznego sposobu na uzupełnienie niedoborów mineralno-witaminowych, a tym samym pomogą opiekunom zaoszczędzić czas i pieniądze, a zwierzętom umożliwią szybsze odzyskanie dobrego zdrowia.

Dodatkowe wspomaganie diety koni

Istnieje bardzo dużo przypadków, w których trzymanie się tzw. bazowej diety i spożywanie przez zwierzę jedynie owsa i siana może nie wystarczyć. W takiej sytuacji zaleca się podawanie odpowiednich suplementów i produktów leczniczych. Suplementy i produkty lecznicze dla koni mogą pomagać w wielu sytuacjach. Stosowane są podczas leczenia chorób zwyrodnieniowych stawów oraz powstawania różnych urazów mechanicznych . Ponadto są elementem uzupełniającym przy źle dobranej diecie. Suplementy mogą być również przepisywane w sytuacji, gdy zwierzę cierpi na choroby skóry lub sierści. Substancje, które dodane do pokarmu mają wpływ na poprawę zdrowia organizmu nazywamy nutraceutykami wchodzące w skład preparatów leczniczych dla koni. Nutraceutyki w odróżnieniu od leków dla koni nie wykazują natychmiastowego działania leczniczego, a jedynie przy odpowiednio długim i systematycznym podawaniu mogą modyfikować i wpływać na niektóre choroby takie jak : choroba zwyrodnieniowa stawów, niedokrwistość, kruchość rogu kopytowego, mieśnioochwat.


Warto jednak pamiętać, że część dostępnych na rynku preparatów leczniczych dla koni zawiera w swoim składzie substancje, których obecność w osoczu w określonym stężeniu może wykazywać działanie dopingujące! Jest to bardzo ważna informacja dla posiadaczy koni sportowych, aktywnie uczestniczących w zawodach. W tej sytuacji należy zwrócić szczególną uwagę na oznaczenia zamieszczane na etykietach przez producentów, składy preparatów, a najlepiej wybierać produkty tych firm, które w klarowny sposób deklarują zawartość i określają okres eliminacji takich substancji z organizmu konia. Kupując dany produkt, właściciel powinien zostać przez sprzedawcę poinformowany o zawartości substancji kontrolowanych w jego składzie.


Bez względu na to, czy koń jest sportowcem uczestnikiem wyścigów, skoczkiem, ujeżdzieniowecem itd., czy też weekendowym przyjacielem, do osiągnięcia pełni zdrowia potrzebuje dobrze zbilansowanej diety. Pozwoli ona nie tylko na osiągnięcie optymalnego stanu zdrowia i sprawności fizycznej, ale również znacznie poprawi samopoczucie zwierzęcia. Należy pamiętać, iż lepsza i w konsekwencji mniej kosztowna jest profilaktyka niż późniejsze leczenie.