Każdy rodzic jest zobligowany do utrzymywania własnego dziecka i opieki nad nim. W przypadku zaniechania tego obowiązku konieczne jest płacenie alimentów rodzicowi opiekującemu się dzieckiem, dopóki nie będzie ono w stanie samodzielnie się utrzymać. Sprawdź, kiedy można wystąpić o alimenty, jak przebiega sprawa oraz jaki udział ma w niej adwokat.

Kto i kiedy ma prawo ubiegać się o alimenty?

Obowiązek alimentacyjny nie dotyczy tylko dzieci, lecz wszystkich członków rodziny w linii prostej i rodzeństwa. Polega to na dostarczeniu funduszy osobie, która nie jest w stanie się samodzielnie utrzymać. Najczęściej jednak sprawy toczą się o alimenty na dzieci i są rozpoczynane przez rodziców, którzy samotnie wychowują potomstwo i oczekują wsparcia finansowego od drugiego rodzica. Osoba nieopiekująca się własnym dzieckiem jest zobowiązana do wypłacania na nie alimentów niezależnie od tego, czy dziecko zostało poczęte w małżeństwie, czy poza nim. Często sprawa przyznawania alimentów i ich wysokości zostaje rozwikłana podczas rozwodu.

Jak wygląda ubieganie się o alimenty na dziecko?

Przede wszystkim należy złożyć pozew o alimenty do odpowiedniego Sądu Rejonowego. Osoby współpracujące z adwokatem mogą liczyć na jego pomoc w sporządzeniu pozwu. Dzięki temu formalności zostaną poprawnie dopełnione, sąd nie będzie wzywał do poprawek i sprawa rozpocznie się szybciej. Pozew musi zawierać dane powoda i pozwanego, żądaną kwotę alimentów oraz dowody na określone okoliczności. Warto wyszczególnić koszty wynikające z opieki nad dzieckiem i odpowiednio je udokumentować (rachunki, zaświadczenia, zeznania świadków). Zazwyczaj po 2–3 miesiącach od złożenia pozwu rozpoczyna się sprawa o alimenty, która może zakończyć się po jednym spotkaniu, jeśli zostanie dobrze rozegrana.

Rola adwokata w sprawie o alimenty

Często uważa się, że sprawa o alimenty nie jest skomplikowana i można przejść przez nią samodzielnie. Oczywiście jest to możliwe, ale znacznie lepiej skorzystać z pomocy adwokata, takiego jak Magdalena Łakomy-Olczak prowadząca kancelarię adwokacką w Szczecinie. Adwokat pomoże w poprawnym sporządzeniu pozwu, ustali możliwą do uzyskania kwotę wypłacanych alimentów, doradzi, jak postępować na dalszych etapach sprawy oraz prawidłowo przedstawi sytuację swojego klienta w sądzie, dzięki czemu szanse na wygraną i uzyskanie pożądanej kwoty alimentów stają się większe. Co ważne, adwokat ma wiedzę i doświadczenie, które umożliwiają prawidłowe dopełnienie wszelkich wątpliwości. Dzięki temu sprawa może trwać krócej.