Wiele osób obecnie układa sobie życie poza granicami swojej ojczyzny. Niemniej jednak w razie ich śmierci bliskie im osoby z reguły chcą zorganizować pogrzeb w Polsce. To jednak wymaga sprowadzenia ciała zmarłego bądź zmarłej na miejsce. W tak trudnej sytuacji taka dodatkowa procedura może przytłoczyć rodzinę. Wsparcia w tej kwestii udziela między innymi zakład pogrzebowy Witwicka.

Profesjonalne wsparcie zakładu pogrzebowego

Sama organizacja pogrzebu osoby zmarłej na terenie Polski wiąże się z koniecznością skompletowania i złożenia wymaganych dokumentów w kilku miejscach. Przy towarzyszących stracie bliskiego trudnych emocjach, nawet proste codzienne czynności wydają się niemożliwe do wykonania. Warto zatem wybrać zakład pogrzebowy Witwicka we Wrocławiu, który zaoferuje rzetelną pomoc w sprawach formalnych oraz odciąży rodzinę w najważniejszych kwestiach związanych z wyprawieniem pochówku. Pracowników cechuje przede wszystkim empatia, szczególnie istotna w tak bolesnych momentach. Są gotowi udzielić wszelkich rad w zakresie wyboru trumny, urny, odzieży dla osoby zmarłej czy oprawy florystycznej ceremonii – a wszystko z uwzględnieniem możliwości finansowych zgłaszających się do zakładu pogrzebowego krewnych.

Usługi kierowane są do zarówno do mieszkańców Wrocławia, jak i okolicznych miejscowości między innymi Mietkowa, Jordanowa Śląskiego, Kątów Wrocławskich czy Sobótki. Pracownicy są w stanie o każdej porze doby odebrać ciało zmarłej osoby, a następnie przewieźć je do chłodni. Ponadto zakład pogrzebowy zajmuje się międzynarodowym transportem zwłok, przede wszystkim z Anglii oraz Niemiec. To ważna usługa ze względu na wysoki poziom emigracji do krajów europejskich. W jaki sposób zatem przebiega tego rodzaju procedura?

Formalności a sprowadzenie ciała zza granicy

Proces ten może się różnić w zależności od tego, z jakiego kraju będą transportowane zwłoki. Z tym także wiąże się odmienna cena usługi. Punkt wspólny natomiast stanowi konieczność skompletowania niezbędnych do przewiezienia osoby zmarłej dokumentów. Co ważne, muszą być one przetłumaczone przez tłumacza przysięgłego. Należy zatem pamiętać o akcie urodzenia i, zależnie od stanu cywilnego, akcie małżeństwa bądź dokumencie potwierdzającym unieważnienie związku małżeńskiego. Do zakładu pogrzebowego dostarcza się także decyzję starosty lub prezydenta miasta dotyczącą zezwolenia na sprowadzenie ciała zza granicy. Jak wskazuje pracownik zakładu pogrzebowego Witwicka:

Rodzina musi także wystąpić o wydanie międzynarodowego aktu zgonu w odpowiedniej jednostce administracyjnej danego państwa, w którym znajduje się ciało. Ponadto wymaga się także zaświadczeń medycznych potwierdzających przyczynę zgonu i wykluczenie jako powodu choroby zakaźnej. W przypadku sprowadzenia do Polski urny z prochami trzeba także przedstawić zaświadczenie o kremacji zwłok.

Zakład pogrzebowy specjalizujący się w międzynarodowym transporcie ciał osób zmarłych jest zobowiązany do dysponowania odpowiednio przystosowanymi do tego pojazdami. Zwłoki muszą być przewożone w metalowej, zalutowanej trumnie wyposażonej w warstwę chłonnej substancji. Całość z kolei powinna zostać włożona do drewnianej skrzyni i unieruchomiona. Jeśli zaś chodzi o urnę, to wymaga się, by również była wykonana z metalu.