Porady prawne to forma pomocy, którą uzyskać można od prawników – najczęściej zajmują się tym radcy prawni i adwokaci. Mimo że każdy słyszał o poradach prawnych, a termin ten jest powszechnie znany, niektórzy wciąż mają wiele wątpliwości dotyczące tego, jak przebiega konsultacja z prawnikiem oraz z jaką sprawą można się do niego udać. Sprawdź, co warto wiedzieć o poradach prawnych.

Czym jest porada prawna i kto może jej udzielić?

Porad prawnych udzielać mogą tylko osoby posiadające stosowne wykształcenie prawnicze. Najczęściej takie usługi świadczone są przez adwokatów oraz radców prawnych i mają one na celu rozwianie wątpliwości klienta i odpowiedzenie na nurtujące go pytania dotyczącego tego, jak postąpić w danej sytuacji, by podjęte działania były prawidłowe, rozsądne i zgodne z obowiązującymi przepisami. Porady prawne udzielane przez specjalistów cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem – przepisy stale się zmieniają, są modernizowane, ponadto bywają napisane w bardzo zawiły sposób, który osobom bez prawniczego wykształcenia utrudnia ich interpretację i zrozumienie.

Czego mogą dotyczyć porady prawne?

Porada prawna może być wielowątkowa i dotyczyć wielu różnych tematów. Bardzo często klienci pytają o sprawy związane z rozwodami, spadkami czy biznesem, ale też sprawy karne, skarbowe, finansowe czy dotyczące nieletnich. Zazwyczaj klient przychodzi do prawnika z przygotowanymi pytaniami i wątpliwościami. Po wstępnym zarysowaniu sytuacji prawnik wie już, w jaki sposób może pomóc klientowi i stara się rozwiać jego wątpliwości. Nierzadko sprawa okazuje się na tyle skomplikowana, że konieczne jest zgłębienie tematu przez prawnika i ponowne spotkanie.

Jak znaleźć prawnika udzielającego porad prawnych?

Porady prawne to usługa dostępna w wielu kancelariach radców prawnych i adwokatów. Warto jednak wybierać placówki specjalizujące się w tej dziedzinie, takie jak Kancelaria Adwokacka Ryszarda Blachy w Krakowie, w której udzielanie porad prawnych jest na porządku dziennym, a poza nimi w kancelarii wykonywany jest szereg różnych czynności związanych z prawem karnym, skarbowym, gospodarczym, cywilnym czy rodzinnym. Cenną cechą prawnika jest jego doświadczenie – w ten sposób udziela on porad w oparciu nie tylko o przepisy polskiego prawa, lecz także o wiedzę i doświadczenie zdobyte przez niego na przestrzeni lat działalności.