Niewielkie zwierzęta, takie jak myszy, szczury, nornice, krety lub kuny mogą wyrządzić wiele szkód zarówno wewnątrz pomieszczeń domowych lub firmowych, jak i na terenie sąsiadujących z nimi posesji. Gdy problem ze szkodnikami narasta, a samodzielne próby ich złapania lub eliminacji okazują się daremne, korzystasz z usług wyspecjalizowanych firm deratyzacyjnych. Na czym polega skuteczny zabieg deratyzacji? O tym dowiesz się z naszego artykułu.

W języku francuskim i angielskim słowo: rat oznacza: szczur. Mianem deratyzacji określane są więc wszelkie działania, mające na celu pozbycie się szczurów i innych gryzoni z miejsc, gdzie są one niepożądane. Te popularne szkodniki niszczą mienie – przegryzają instalacje, ściany, odzież  i mogą też przenosić wirusy oraz bakterie, stanowiąc tym samym zagrożenie zdrowia lub życia człowieka. Istnieją 3 metody deratyzacji:

  • chemiczna (przy użyciu trutek w różnej postaci),
  • fizyczna, zwana też mechaniczną (pułapki),
  • biologiczna (poprzez wprowadzenie naturalnego wroga, czyli kota).

Doboru najlepszej metody eliminacji szkodników dokonują na podstawie oględzin na miejscu specjaliści, posiadający stosowne uprawnienia, doświadczenie i wiedzę.

Chemiczne zwalczanie gryzoni

Zanim zlecisz profesjonalną deratyzację, często we własnym zakresie usiłujesz zwalczyć szkodniki za pomocą ogólnodostępnych trutek pokarmowych. Takie silnie toksyczne substancje, w formie granulek, ziaren lub płatków o charakterystycznej, różowej barwie, w literaturze fachowej określane są jako rodentycydy. Mogą one też przybierać formę bloczków, past lub gryzków. Są one jednak coraz rzadziej stosowane przez specjalistów, nie tylko ze względu na niehumanitarny charakter takiego zabiegu, ale też duże ryzyko, że zostaną spożyte przez małe dzieci lub zwierzęta domowe.

Metoda mechaniczna, czyli pułapka

Sprawdzonym rozwiązaniem problemu z gryzoniami są pułapki żywołowne, sprężynowe, które są jednocześnie świetną alternatywą dla trutek. Firma, taka jak: Ekodeded Dezynfekcja dezynsekcja i deratyzacja Marek Krawczyk na podstawie obserwacji oraz analizy ustali, gdzie znajdują się skupiska szkodników, a następnie rozmieści klatki, karmniki lub stacje deratyzacyjne w kilku miejscach, by złapać zwierzęta i wywieźć je z Twojej posesji. Taka metoda jest dobrym rozwiązaniem szczególnie, jeśli gryzoni jest niewiele, jednak trudno do nich dotrzeć.

Metody biologiczne deratyzacji

Najstarszą, znaną ludzkości metodą walki z gryzoniami jest wprowadzenie na teren posesji ich naturalnego wroga, czyli kota. Takie zwierzę z pewnością wesprze Cię w walce ze szkodnikami, jednak koszty jego utrzymania są zdecydowanie wyższe niż zlecenie deratyzacji specjaliście.