Niewątpliwie spadek w naszej kulturze kojarzy się pozytywnie. W końcu kto z nas nie marzył o nieznanym wujku z Ameryki, który postanawia swój cały majątek przepisać na jedynego krewnego, czyli nas. Jednak spadek nie zawsze równa się z fortuną. Często po naszych bliskich oprócz dóbr materialnych możemy, odziedziczyć także długi. Kiedy warto przyjąć spadek, a kiedy go odrzucić? W przypadku drugiej czynności, jakie konsekwencje za sobą niesie? Odpowiedzi znajdziemy poniżej!

Kiedy przyjąć spadek?

Po śmierci osoby nam bliskiej rozpoczyna się proces dziedziczenia. Jeśli dowiedzieliśmy się, że to my jesteśmy spadkobiercami, według prawa spadkowego mamy dwa sposoby na przyjęcie majątku. Pierwszy z nich to tak zwane przyjęcie wprost. Na czym ono polega? Według tej zasady spadkobierca przyjmuje spadek bez żadnych ograniczeń, dziedziczą zarówno majątek, jak i długi. Za długi spadkodawcy odpowiadamy całym naszym majątkiem, dlatego przyjęcie spadku wprost warto rozważyć, tylko wtedy gdy jesteśmy pewni, że żadnych długów nie pozostawiono. Aby przyjąć spadek w wyżej opisany sposób, należy w ciągu z miesięcy łożyć przed sądem lub u notariusza odpowiednie oświadczenie woli.

Drugi sposób przyjęcia spadku to tak zwane przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza. W tym przypadku także dziedziczymy długi i majątek, jednak nasza odpowiedzialność jest ograniczona. W praktyce oznacza to, że jesteśmy zobowiązani do pokrycia zadłużeń nieprzekraczających wartości spadku. Ta forma przyjęcia spadku nie wymaga składania oświadczenia. Zgodnie z nowelizacją prawa spadkowego z 2015 roku, jeśli w ciągu 6 miesięcy nie złożymy oświadczenia woli o przyjęcie lub odrzucenie spadku, automatycznie następuje domniemane przyjęcie spadku z dobrodziejstwem inwentarza.

Kiedy odrzucić spadek?

Co jednak w sytuacji, w której zdecydujemy się na odrzucenie spadku? W takim przypadku powinniśmy złożyć oświadczenie o odrzucenie w terminie 6 miesięcy od śmierci spadkodawcy. Owo oświadczenie należy złożyć przed notariuszem lub w sądzie rejonowym właściwym dla miejsca zamieszkania spadkobiercy. Bardzo ważnym jest, by w sytuacji, gdy posiadamy dzieci, one także złożyły oświadczenie o odrzuceniu spadku. Czynności związane z kwestiami prawnymi bywają stresujące, dlatego można zwrócić się pomoc do specjalistów. W Rzeszowie pomocą służy Kancelaria Adwokacka Marii Kowalskiej-Złamaniec. Dlaczego warto skorzystać z pomocy? Gdyż najważniejsze jest dopilnowanie, by nie przekroczyć wskazanego terminu złożenia dokumentów o odrzucenie. W innym przypadku spadek zostanie przyjęty wbrew naszej woli.