Sprawy rozwodowe to niestety codzienność na salach sądowych. Powodów takiego stanu rzeczy może być wiele, jednak zwykle kończą się one po prostu w taki sam sposób, czyli po prostu rozpadem związku małżeńskiego. Decyzja o złożeniu wniosku w sprawie rozwodu do sądu wiąże się z kilkoma bardzo istotnymi procedurami. Sprawdzamy zatem najważniejsze informacje w kontekście spraw rozwodowych.

Jakie koszty związane są ze sprawą rozwodową?

Podejmując decyzję związaną ze złożeniem do sądu pozwu o rozwód, musimy liczyć się z tym, iż wiąże się to z pewnymi kosztami. Poza zatrudnieniem adwokata reprezentującego nas na sali sądowej, oznacza to oczywiście także konieczność pokrycia różnego rodzaju opłat pojawiających się zarówno na etapie składania wniosku, jak i w trakcie późniejszego postępowania. Pierwszym z kosztów, jakie musimy tutaj ponieść już przy składaniu wniosku rozwodowego jest kwota 600 zł niezależnie od rodzaju wniosku rozwodowego. Dodatkowo dochodzą do tego koszty dotyczące na przykład przeprowadzenia dodatkowych badań czy powołania biegłych bądź kuratora. Opłata w kwocie 40 zł musi zostać z kolei uiszczona w przypadku złożenia tak zwanego wniosku o zabezpieczenie, który dotyczy między innymi wspólnego mieszkania do zakończenia sprawy.

W kontekście uiszczenia opłaty dotyczącej złożenia pozwu rozwodowego, to należy ją uiścić niezwłocznie w kasie Sądu Okręgowego, w którym składa się wniosek o rozwód lub przelewem na odpowiedni numer konta bądź też jako opłatę skarbową. Istnieją oczywiście pewnego rodzaju ustępstwa dotyczące owych opłat, ponieważ osoby, których sytuacja materialna nie jest zbyt dobra, a dodatkowe koszty jeszcze by ją pogorszyły, mogą zostać zwolnione z obowiązku ich opłacania. Aby móc zostać zwolnionym z kosztów oraz opłat sądowych, należy złożyć także odpowiedni wniosek, który powinien zawierać pełną dokumentację dotyczącą zarówno dochodów, jak i wydatków rodziny. Wszelką pomoc dotyczącą tworzenia wniosków oraz reprezentowania nas w sprawie rozwodowej, możemy uzyskać w Kancelarii Adwokackiej Wojciecha Władysława Kowalczyka.

Jakie dokumenty będą nam niezbędne przy sprawie rozwodowej?

W przypadku chęci ubiegania się o rozwód na sali sądowej, musimy być przygotowani do dostarczenia kompletu niezbędnej dokumentacji. Należy przede wszystkim pamiętać o tym, aby do pozwu rozwodowego dołączyć skrócony odpis aktu małżeństwa oraz w przypadku, gdy posiadamy wspólne potomstwo również skrócone bądź pełne odpisy aktów urodzenia naszych dzieci, które nie osiągnęły pełnoletności. W momencie gdy zamierzamy ubiegać się o alimenty na dziecko lub nas samych, do pozwu rozwodowego powinniśmy dołączyć także rachunki uwzględniające pełne koszty utrzymania naszego dziecka wraz z pełnym spisem owych wydatków.